V nejtěžších chvílích a během chemoterapie ji pomohla manuální práce, kterou miluje od dětství. „Nosili mi do špitálu práci. Zrovna jsem navíc plánovala svatbu a háčkovala si srdíčka na svatební oznámení,“ vzpomíná nyní už vyléčená Magdaléna.

Jejím největším koníčkem se stalo skládání modelů z lega. První kostky jí koupil děda už v devíti letech. Tuto vášeň sdílí s celou rodinou. Společně s bratrem, manželem i maminkou se stali členy komunity Kostky.org.

I díky nim tento víkend pořádá v Brně na Cyrilometodějském gymnázium už pátou výstavu pohyblivých modelů z Lega. „Některé modely jsem skládala já, jiné zase členové rodiny a naší komunity,“ říká. Loni se na akci přišlo podívat přes dva tisíce návštěvníků.

Vstupné z výstavy ani zdaleka nepokryje takto finančně náročný koníček. „Doma si vedeme společný seznam vydaných peněz za stavebnice. V současné době už máme kostky za více než milion korun,“ popisuje mladá žena.

Žádný sponzor jejich společnou domácí zálibu nepodporuje. Krabice se stavebnicemi se pravidelně u Novotných objevují pod stromečkem a na narozeninových oslavách.

KAMILA LORENZOVÁ