Chtěl splnit přání své manželky, která podlehla těžké nemoci, přes opakované vyřizování na různých úřadech se to ale Vítu Pokornému z Líšně nepodařilo. Rozšíření tamního hřbitova totiž zdržela úprava parkoviště i potřebné projektové dokumentace. „Moc mě to mrzí, zvlášť když vím, že měl být hřbitov už dávno dokončený. Protože se tak nestalo, museli jsme najít místo jinde,“ popsal své nedobré zkušenosti Pokorný.

Dalším lidem, kteří, podobně jako on, hledají místo pro své zesnulé blízké právě v nové části líšeňského hřbitova, svítá naděje. Kolaudaci, jejíž podmínkou bylo dokončení části hřbitova i s parkovištěm, už stavba konečně dostala. „Od prvního června již bude možné pronajmout si místo v rozšířené části hřbitova. A to jak kolumbární okénka, tak urnové i kopané hroby,“ sdělil ředitel správy brněnských hřbitovů Marek Šamšula.

Ilustrační foto.
Třídní knihy nemohou volně ležet na stole. GDPR přinese víc souhlasů i zamykání

Právě pro hroby, které budou zanedlouho k pronájmu, ještě dělníci dostavují betonové základy. „Předpokládáme ale, že práce nejpozději do června stihneme úplně dokončit,“ ujistil Šamšula.

Rozšířený hřbitov
∙ Nově mají v brněnské Líšni přes 400 míst pro pohřbívání do země, 285 nových míst v urnovém háji a téměř 250 míst v kolumbáriu.
∙ Po opravě za skoro 12 milionů korun přibyla i parkovací stání.

Přípravy na otevření hřbitova zdržely hlavně problémy se stavbou parkoviště a spojovacích cest. Byly totiž součástí jednoho projektu. „Zástupci Brněnských komunikací zjistili, že nejsou dodržené normy pro odstavné a parkovací plochy u některých parkovacích stání,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Dělníci proto napravili nedostatky, rozšířili chodníky a vyměnili obrubníky tak, aby byla údržba plochy jednodušší.

Na otevření nové části hřbitova čekali Líšeňští měsíce. „Místo očekávaných tří set dnů trvá stavba už téměř tři roky. Rozšíření mělo být za každých okolností hotové už před dvěma lety na Dušičky. Je to jeden z důkazů přílišné centralizace rozhodování a pravomocí na straně města na úkor městské části,“ poznamenal líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Míst na některých brněnských hřbitovech je dlouhodobě nedostatek. Správa hřbitovů proto s městskými částmi řeší jejich rozšíření. Stovek míst se již dočkali lidé ve Slatině. V plánu mají správci pohřebišť i rozšíření v Jehnicích nebo v Soběšicích.

Ilustrační foto.
Nemocnice investují stamiliony. Postaví nový pavilon nebo dokončí operační sály