Podle dřívějších plánů mělo parkoviště řidičům sloužit od tohoto měsíce. „Práce se protáhly kvůli koronaviru. Záchytné parkoviště tam spustíme na začátku října,“ uvedl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Městští zastupitelé předevčírem schválili, že stavbu za třiadvacet milionů korun město zaplatí z fondu mobility. Putují do něj peníze vybrané za parkování v brněnských modrých zónách.

Nové parkoviště bude po odstavné ploše u Ústředního hřbitova teprve druhým na území Brna. „Jestli ho ale řidiči využijí, záleží hlavně na nastavení ceníku za parkovné,“ konstatoval třeba Brňan František Němec.

Podle Kratochvíla nastaví zástupci města poplatky za parkování na ploše u Zetoru tak, aby byly pro řidiče přijatelné a odstavení auta na celý den se jim tam vyplatilo. O jejich výši budou městští radní teprve rozhodovat na základě výpočtů odborníků.

V různých fázích příprav jsou také stavby dalších parkovacích domů v Purkyňově a Šumavské ulici, každý z nich řidičům nabídne přes pět stovek parkovacích míst. Do budoucna mají lidé za volantem odstavit auta také třeba ve Sportovní ulici nebo nedaleko univerzitního kampusu a fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích.

Už v pondělí začne také stavba nového parkovacího domu se sto dvaceti stáními v Polní ulici. Parkovací dům vznikne v místě současného parkoviště, kde mohlo do nynějška zaparkovat pětačtyřicet aut. „Je to jeden z dílčích úspěchů při budování parkovacích domů ve městě. Počítáme také s tím, že tam budou místa pro nabití elektrických aut,“ zmínil Kratochvíl.

Hotovo má být podle Brněnských komunikací, které jsou investorem akce, do konce července příštího roku. Náklady budou zhruba dvaačtyřicet milionů korun bez daně. „K vjezdu a výjezdu do parkovacího domu v prvním nadzemním podlaží poslouží stávající sjezd z místní komunikace do Polní ulice. Vjezd i výjezd opatříme samoobslužným závorovým parkovacím systémem,“ sdělila mluvčí podniku Vladimíra Navrátilová.

Představitelé města chystají i výstavbu dalších parkovacích domů, které mají zlepšit parkování v Brně. „Jsme v určitých fázích projektu nebo územního řízení na Purkyňově, Šumavské a Sportovní ulici,“ sdělil Kratochvíl.

U výstavby parkovacího domu v Purkyňově ulici však hrozí zdržení. Občanské sdružení Královo Pole se před nedávnem odvolalo proti rozhodnutí krajského úřadu, že parkovací dům nemá zásadní dopad na životní prostředí a může vzniknout.