Jedná se o traktor modelové řady šest a právě na veletrhu má celosvětovou premiéru. Nový prototyp má oproti stávajícím modelům podle marketingové produkt manažerky Zetor Tractors Kornélie Vaněk řadu vylepšení.

Jedním z nich je vylepšená převodovka. „Také celková zvedací síla traktoru je vyšší," přibližuje Vaněk. Tímto prototypem firma přechází k číselnému značení modelových řad.

Nový model řady šest má mít výkon od 130 do 170 koní, což odpovídá typu Forterra a Crystal. Prototyp je v současné době ve fázi testování. „Máme za sebou laboratorní testy. Od začátku letošního roku jej mohli někteří lidé vidět i na polích v Jihomoravském kraji," zmiňuje Vaněk.

| Video: Youtube

Nový stroj bude připravený i na chytré zemědělství. „Budou tam nastavené systémy pro komunikaci s agregacemi, všechno se bude ovládat přes univerzální terminál. Měla by tam být i možnost satelitního navádění, autonomní řízení. Traktor by se užv podstatě řídil sám," nastiňuje Vaněk.

Podle ředitele úseku prodeje a marketingu Zetoru Petra Konštackého by mohla být výroba tohoto traktoru spuštěná v roce 2025. „Pravděpodobně v polovině," sdělil. Traktory už firma Zetor vyrábí od roku 1946.

Cena nejnovějšího modelu se bude lišit podle toho, v jaké výbavě si jej zájemce koupí. „Snažíme se nadchnout naše stávající zákazníky, kteří jdou po jednoduchosti. Ale zároveň se snažíme nabídnout i vybavenost a technologickou vyspělost. Cena se pak bude hodně řádově lišit," říká Konštacký.

Zástupci brněnského výrobce traktorů představují na veletrhu Techagro i další modely. Kompaktní traktor Compax, nově i s kabinou a nakladačem, Major nebo Proximu, která je k vidění i v úpravě pro autoškolu. Návštěvníci si je mohou prohlédnout až do čtvrtka.