Vedení Městské policie Brno si od náboru slibuje možnost získat zaměstnance, kteří jsou spolehliví, docházejí do zaměstnání, jsou zvyklí na směny a na práci v Brně. „Je to také podaná pomocná ruka. Pro řadu lidí to může být těžká životní situace, když přijdou o zaměstnání. Chceme, aby věděli, že u nás mají možnost uplatnění," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Strážníci u Městské policie Brno chybí. Podle Ghanema by jich dokázali přijmout až osmdesátku. „Nemusíme ale uplatnit jen strážníky, je otázka, kdo se nám individuálně přihlásí. Momentálně máme vypsané výběrové řízení i na oddělení rozpočtu a fakturace," dodal.

Výroba traktorů v areálu Zetoru v brněnské Líšni.
Brněnský Zetor propustí 160 lidí. Výrobce traktorů to vysvětluje změnou výroby

Uchazeči o práci strážníka nastupují do čekatelského kurzu. Jde o rekvalifikaci, kterou prochází každý, kdo nemá osvědčení strážníka. Kurz trvá tři měsíce, jeho účastníci už jsou ale placenými zaměstnanci a vztahuje se už na ně i část náborového příspěvku. V kurzu se zájemci o práci strážníka učí mimo jiné zákony a nařízení, sebeobranu či střelbu.

Jako důvod hromadného propouštění Zetor uvedl změny ve výrobě. Loni na podzim firma oznámila, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025. „Zaměstnanci kromě zákonného odstupného dostanou i zvýšené odstupné podle kolektivní smlouvy. Zaměstnancům také poskytneme poradenství při hledání zaměstnání a zprostředkujeme jim kontakt na personalisty z jiných firem v rámci Brna, kteří nás určitě budou kontaktovat," uvedla pro ČTK mediální zástupkyně firmy Lucie Dušková.

Vedení Zetor Tractors díky změnám věří, že se po krizových letech vrátí v roce 2025 zpět do zisku.