Stavbaři tam mají do podzimu vytvořit slepé rameno řeky Svratky, které bude vybočené v úrovni čerpací stanice a potáhne se zhruba doprostřed pozemku. „V části, která je blíže Židlochovicím, vznikne také mokřad. Budou tam různé menší prvky typu mola. Část blíže k Židlochovicím bude více rekreační, část k Vojkovicím více blízká přírodě," přiblížil židlochovický starosta Jan Vitula.

Kolem hlavní silnice, odkud je nyní slyšet hluk projíždějících aut, vznikne val z odtěžené hlíny. „Projekt má spoustu efektů. Část Židlochovic za řekou bude odhlučněná od hlavní silnice. Prostor mezi řekou a slepým ramenem bude pro lidi nepřístupný. Mělo by tam vznikat přirozené hnízdiště ptáků a prostor pro rozmnožování živočichů," zmínil Vitula. Náklady jsou necelých šedesát milionů korun, větší část pokryje dotace.

Pohořeličtí od pondělí nakupují v novém Lidlu.
VIDEO: Lidl otevřel v Pohořelicích novou prodejnu. Nákupem lidé pomohou školce

Vznik přirozeného hnízdiště ptáků si pochvaluje například Andrea Hrazdilová, která bydlí blízko proměňující se lokality. „Mám ptáky ráda. Lidé říkají, že tam bude hodně komárů, ale to si nemyslím, bude to klasický biorytmus. Manžel je vodohospodář a informace sledujeme. Říkali, že tam dojde ke zlepšení zadržování vody v krajině. Budu ráda, když sem přiletí volavky a ukážou se tady i racci nebo kormoráni,” svěřila se Hrazdilová.

Zahrada u vzácné brněnské vily Tugendhat, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.
Novinka brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer: spojené zahrady otevřou zdarma

Povodňový park vzniká u Židlochovic na Brněnsku.Povodňový park vzniká u Židlochovic na Brněnsku.Zdroj: Město ŽidlochoviceNa stejném okraji města, jen přes hlavní silnici, má vzniknout také nová prodejna řetězce Lidl. Stavba má začít letos. S povodňovým parkem má být supermarket propojený tunelem pod hlavní silnicí pro pěší a cyklisty. „Oba projekty se překrývají. Z povodňového parku povede most pro pěší a cyklisty přes Svratku na území Žižkova. Most bude propojený mlatovou cestou, na kterou bude navazovat tunel pod hlavní silnicí k Lidlu," nastínil starosta Vitula.

Kromě prodejny Lidlu v místě vznikne také parkoviště a napojení na stávající technickou infrastrukturu. „Díky výstavbě nové prodejny vznikne až pětatřicet pracovních míst. Projekt také počítá s parkovištěm o kapacitě 120 parkovacích míst," vyčíslil před časem mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Výstava výsledků architektonické soutěže.
Proměna parku Koliště v Brně: výstava ukazuje dřívější i budoucí podobu místa

Stavba povodňového parku je podle Vituly navržená tak, aby umožnila také bezproblémovou stavbu plánovaného kruhového objezdu, který má navazovat na budoucí obchvat Blučiny. Ten by měl vyústit mezi současnou odbočkou na Blučinu a benzinovou stanicí.