„Například na Brněnsku opravdu chybí strojem upravené stopy. Běžkařské a biatlonové kluby na přístroje zatím nemají peníze. Žádali jsme o grant, dostali jsme však pouze polovinu, takže ani letos stopy nebudou,“ uvedl ředitel Klubu biatlonistů Střelka Brno Vít Effenbach. Podle něj je na techniku třeba třista tisíc korun. Klubu chybí sto padesát tisíc.
Za nejbližšími strojově upravenými stopami se tak nároční běžkaři musejí vydat až na Sloupsko a k Hořicím na Blanensku. „Další upravené stopy jsou v Novém Městě na Moravě. Lidé tak za běžkami jezdí až na Vysočinu. Je to dále, ale projížďka stojí za to,“ vzkázal předseda Klubu orientačních sportů Tesla Brno Zbyněk Pospíšek.
Rekreačním běžkařům ale krajina kolem Brna stačí, i když si musí stopy vyšlápnout sami. „Lidé se rádi vydávají do Mariánského údolí, k přehradě, Soběšicím nebo k Líšni směrem na Ochoz. Stopy jsou tam většinou vyšlápnuté od turistů,“ dodává Pospíšek.
Oblíbené je také okolí Útěchova a Ořešína.V Ořešíně mají výhodu běžkaři bez aut. Díky návaznosti na městskou hromadnou dopravu je to oblíbený start pro výlet do okolí Brna. „Trasy kolem Ořešína lidé využívají už dva týdny. Je tu o dva až tři stupně chladněji než ve městě, takže tu sníh déle vydrží,“ popsal oblíbené trasy starosta Ořešína Jan Levíček.
„Jezdím hlavně za Ořešín. Většinou jedu lesem až do Útěchova. Líbí se mi ta projížďka krásnou přírodou. A není vůbec náročná. Jen někdy o víkendech je tam právě kvůli tomu až moc lidí,“ řekl student Kamil Poledník, který běžky poprvé provětral už o tomhle víkendu.
„Běžkaři kolem nás sviští už od svatého Martina. Brňané využívají pět tras od jednoho kilometru až po tu nejdelší – sedmi a půl kilometrovou,“ řekl starosta Útěchova Zdeněk Drahoš.