„Vánoční trhy se po covidové pauze vrací v plné síle. Vrací se na všechna náměstí, na která jsou návštěvníci zvyklí, a dokonce se i rozšiřují. Kromě náměstí Svobody, Zelného trhu, Dominikánského náměstí, Moravského náměstí u Jošta a do parku můžeme návštěvníky nyní pozvat na vánoční trhy na nádvoří Staré radnice, které byly připraveny jako novinka už v minulém roce. Uskutečnily se však jen několik hodin, než byly vánoční trhy zrušeny. Je to tedy skutečná novinka letošního roku,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které trhy s městskou částí Brno-střed pořádá.

3.12.2020 - vánoční trhy v Brně
Brněnské Vánoce: Druhé nejlepší na světě, tvrdí. Trhy budou i na Staré radnici

Každé z míst přitom bude mít svoji specifickou atmosféru. Na nádvoří Staré radnice návštěvníci natrefí na designové výrobky od lokálních tvůrců. Nádvoří bude patřit December Design Days a stylové trhy budou lákat milovníky lokální tvorby. Představí se na něm lokální výrobci, designéři, módní návrháři a umělci. Na náměstí Svobody kromě vánočního stromu nebude chybět zimní bar, velká konzumační zóna a projíždějící vánoční tramvaj. Celkově však bude Svoboďák zasvěcený hlavně dárkovým předmětům a konzumaci. Advent na Zelňáku bude stejně jako v minulých letech o něco tradičnější. Návštěvníci zde najdou řemeslné výrobky jako třeba keramiku, ručně vyráběná mýdla, soli do koupele a vánoční ozdoby. Potkají zde kováře, svíčkaře, mydláře, zvonaře či knihaře. Klidovou zónou určenou k adventnímu rozjímání pak bude Dominikánské náměstí, jemuž bude vévodit dřevěný Halouzkův betlém čítající přes stovku vyřezávaných postav. A protože charita a advent k sobě neodmyslitelně patří, na Moravské náměstí se vrátí stánky dobročinných organizací. Občerstvení se u Jošta bude nabízet ve velkém kruhovém baru a děti potěší dětský kolotoč. V nově zrekonstruovaném parku pak hlavní atrakcí bude přes třicet metrů vysoké vyhlídkové kolo.

Přestože spousta věcí na trzích nebude pro Brňany nová, větší důraz bude letos podle Janulíkové kladen na kvalitní gastronomii a dobročinnost. „V první řadě se nám povedlo propojit ty nejlepší brněnské gastropodniky a vánoční trhy. Mezi stánkaři tak návštěvníci tentokrát uvidí i několik zástupců ze nezávislého hodnocení Gourmet Brno. Ve druhé řadě jsme navázali spolupráci se spolkem Daruj Kelímek a vznikl tak unikátní projekt, který nemá v Česku obdoby. Charitativní projekt je navázaný na vratný systém, který funguje na brněnských vánočních trzích už od roku 2015,“ sdělila Janulíková.

Vánoční Turbomošt

Z pochutin se návštěvníci mohou těšit například na tradiční vánoční Turbomošt. Prodávat se bude v obvyklých lokalitách na náměstí Svobody, Zelném trhu, Dominikánském náměstí a na Moravském náměstí u Jošta. Celkem bude u stánků Turbomoštu k dostání 21 drinků, jejichž základem je buď jablečný mošt, zázvorová limonáda smíchaná s jablečným moštem nebo svařené červené víno. Chybět nebudou klasiky jako Turbomošt, Turbošroub, Spálená malina či Anton aus Tirol. Novinkou turbomoštích stánků bude bazalkový svařák z červeného vína.

Kromě stánků Turbomoštu si Lidi z Baru přichystali pro návštěvníky letošního adventu ještě jedno překvapení, řemeslný vaječný likér Báječňák. Jeho stánek na brněnských vánočních trzích najdou na náměstí Svobody, kde si ho zakoupí buď lahvovaný, nebo rozlévaný s čerstvým koblížkem na namáčení. „Všichni se na vánoční trhy po dlouhé covidové přestávce neskutečně moc těšíme. Především na to, že opět budeme moci Brňákům i přespolním zpříjemnit jejich adventní setkávání či rozjímání lahodným teplým nápojem. V prosinci se navíc budou konat hlavní oslavy desetiletého výročí Baru, který neexistuje. Za barový pult se na jeden večer nastěhuje stará garda barmanů-zakladatelů, ale i vzácní hosté jako Adrián Michalčík a Erik Lörincz, kteří jsou špičkami světového barmanství. Oslavám bude předcházet týden pouličních hudebních upoutávek v ulicích města, který vyvrcholí jazzovým koncertem na prostranství před barem," uvedl mluvčí Lidí z Baru Michael Lapčík.

Podívejte se: vánoční trhy v Brně před dvěma lety

Vánoční trhy bude provázet kulturní program, který se bude konat po celých 29 dnů jejich konání. Během nich se na všech pódiích vystřídá přes 150 různých vystoupení. Náměstí Svobody bude každé odpoledne a večer patřit nejméně dvěma koncertům. Návštěvníci uslyší folklor, folk, country, jazz, swing, pop i rock a samozřejmě vánoční písně. Pod záštitou Deníku nebude letos chybět ani oblíbené Česko zpívá koledy. Novinkou zato budou každou neděli vystoupení pěveckých sborů působící na území Brna, které zaštítila Kancelář pro Brno město hudby UNESCO. Na Zelném trhu se bude hrát a zpívat vždy od středy do neděle v podobně různorodém, ale poněkud klidnějším duchu. O víkendech se komorními koncerty rozezní i Dominikánské náměstí. Prostor zde dostanou i děti, ať už v pasáži Jalta, kde budou probíhat tvořivé dílny, nebo na náměstí, kde kromě dřevěného betlému a Ježíškovy pošty uvidí dětská představení a pohádky. Na nádvoří Staré radnice se budou každé pondělí a úterý troubit koledy.

Jak je již tradicí, i v adventním čase na návštěvníky čeká řada tematicky zaměřených komentovaných procházek i projížděk s průvodci. Novinkou je tentokrát vycházka přibližující osobnost Rudolfa Těsnohlídka, který je s Vánoci v Brně neodmyslitelně spjatý. A záležitostí tohoto roku je i nový projekt Korzo, který má návštěvníky motivovat opustit centrum města.

Vánoční speciál, který uvařili v Pivovaru Harry.
Vánoční pivní speciály z jihu Moravy: v Brně si spravíte chuť po sladkém svařáku

Projektem se pořadatelé snaží bojovat se zvyšující se návštěvností vánočních trhů. Brněnské centrum je podle nich malé a je potřeba usilovat o to, aby nebylo přeplněné a zůstalo pro návštěvníky i nadále příjemným místem. Na větší hektičnost s rostoucí oblíbeností vánočních trhů si stěžuje například Brňanka Klára Tesařová. Na trhy se proto nechystá. „Vánoční trhy se mi nelíbí, protože z Vánoc dělají komerční svátek. Protože žiji v Brně a občas se pohybuji tam, kde se konají, musím jimi projít nebo projet na kole, já osobně mám však raději klidnější a nekomerční způsoby prožití předvánočního času a adventu,“ nechala se slyšet Tesařová.

Žádné hvězdy

Turistické informační centrum města Brna se však podle Janulíkové snaží vánoční trhy udržet i nadále v komorním duchu. „Neplatíme za žádné hvězdy, protože chceme podpořit lokální kulturní scénu a lokální umělce, ale zapadá to i do celkové ideje vánočních trhů, které jsou lokální, patří nám a umělci pocházejí odsud,“ řekla Janulíková.

Oslovení místních hudebních souborů však pro město znamená také finanční úspory. Právě kulturní program je jednou z věcí, na které se Brno snaží šetřit. Kvůli covidové pauze muselo totiž Brno v letošním roce na Brněnské Vánoce přispět. „Úspory jsou samozřejmě velkým tématem. Před covidem byly Brněnské Vánoce samofinancovatelným projektem. V době covidu vzhledem k podstatně zhoršeným podmínkám zejména gastronomické scény, která je nejvýznamnější částí výnosu z vánočních trhů, však nastal propad. Postupně se nám však daří dostávat zpátky do kondice z roku 2019,“ uvedla Janulíková s tím, že kvalitu nabídky trhů ani zázemí, jako jsou například konzumační zóny, město snižovat nechce. A snižovat odmítá i estetickou kvalitu trhů. V omezení vánočního osvětlení nevidí smysl. Je podle něj levné a udržitelné.

Otevření nově zrekonstruovaného parku na Moravském náměstí
VIDEO: Otevřený park na Moravském náměstí v Brně? Zatím s ploty a bez kavárny

Trhy se budou konat nejen v Brně, pořádat je budou i některé obce na Brněnsku. Například v Ivančicích. Vánoční trhy se tam s doprovodným programem budou konat od 25. listopadu každý pátek. Prodávat se bude hlavně občerstvení jako svařené víno, palačinky nebo bramboráky. Z programu je oblíbený příjezd svatého Mikuláše a svatého Martina s následným rozsvícením vánočního stromu. Toho se podle starosty Ivančic Milana Bučka pravidelně účastní i přes tisíc lidí. Jinak je program věnován hlavně školám a různým spolkům a místním organizacím. „Vystupovat budou místní a i na trzích se budou prodávat spíš takové místní věci. Nejsou to žádné velké komerční trhy, u nás je to spíš o vzájemném setkávání,“ uvedl Buček. Důkazem toho je i akce s názvem Pozvi souseda na skleničku, která se bude konat poslední adventní pátek. Spočívat bude v sousedském setkávání, pojídání vánoční zelňačky a opékání špekáčků. „S místostarostou zrovna děláme zelňačku,“ směje se Buček.