O čelní místa celobrněnské kandidátky se uchází pět členů hnutí. „Naší snahou je nedrolit politickou scénu, pokud budou u Pirátů zastoupení naši lidé a témata. V závislosti na výsledku primárních voleb zvážíme další postup,“ vysvětlil krok Matěj Hollan, který také ohlásil svou kandidaturu.

Brněnská výtvarnice Kateřina Šedá.
Hollan je bez dopravy, umělkyně Šedá získala peníze na rande stovek lidí

Jiná než přední místa zatím zástupci Žít Brno neřeší. „O čelní místo se neucházím, ale za předpokladu, že kolegové projdou pirátskými primárkami, bych zvažovala jejich podporu na ne úplně předním místě tak, jak to bylo minule,“ vyjádřila se předsedkyně hnutí Barbora Antonová.

Jestli účast členů Žít Brno může v nadcházejících volbách Pirátům zajistit větší přízeň voličů, zatím podle současného radního za Piráty Tomáše Koláčného posoudit nelze. „U Pirátů je zvykem, že pokud stavíme čistě naši kandidátku, tak jsou primární volby otevřené. Hlásit se může úplně každý a nezáleží na tom, jestli je straník nebo nestraník, jestli kandidoval nebo nekandidoval nebo jestli je to Žít Brno. Každý má své šance. Potom je to o tom, kdo členy zaujme,“ vysvětlil.

Ilustrační foto.
Nemocnice v Brně odmítají pacienty, stěžuje si jihomoravská záchranka

Zájemci o přední místa na pirátské kandidátce se v úterý členům strany prezentovali. „Do týdne má začít hlasování nejprve o lídrech, poté o kandidátech čelních a nakonec o dalších kandidátech,“ dodal Koláčný. O složení kandidátky tak může být jasno zhruba za tři týdny.

Podle politologa Lubomíra Kopečka může účast na kandidátce Pirátů hnutí Žít Brno přinést jistotu postupu do městského zastupitelstva. „Zástupci Žít Brno se chovají politicky racionálně. Být na kandidátce Pirátů dává smysl i jistotu, že by se někteří z politiků z Žít Brno mohli znovu objevit v zastupitelstvu,“ konstatoval.

Možný úpadek voličů samostatného hnutí mohli podle Kopečka způsobit skándaly okolo ústřední postavy hnutí Matěje Hollana. „Hnutí jistě nepomohlo spojení výkonné moci a záležitosti jako jízda načerno autobusem náměstka pro dopravu či jeho bičování v ukrajinské restauraci,“ zhodnotil.

Výstavy Vladimír Remek – 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu v Technickém muzeu v Brně se účastnilo deset kosmonautů z devíti zemí.
Desítka kosmonautů otevřela výstavu v Technickém muzeu