Velkolepý úspěch hlásí nováček na politické scéně Žít Brno. Ten ovládl největší městkou část Brno-střed, kde jej volilo 17,5 procent voličů a 45členném zastupitelstvu získá 9 křesel. Druhé ANO 2011 dostalo od voličů 16,7 procent hlasů (8 křesel).

Jen se třetím místem se musí spokojit občanští demokraté (13,2 procent). Jejich lídr a dosavadní starosta největší městské části Libor Šťástka už nejspíš jako starosta pokračovat nebude. ODS má jen 7 křesel z původních třinácti.

Sociální demokraté skončili až čtvrtí se 12,5 procenty (6 křesel). Do zastupitelstva se dostaly ještě křesťanští demokraté (10,1 procent, 5 křesel), Strana zelených (9,7 procent, 5 křesel). V zastupitelstvu usednou ještě tři členové TOP 09 a 2 komunisté.

Variant koalic se nabízí hned několik. „Zatím je předčasné spekulovat," uvedl v sobotu večer oslavující Matěj Hollan.

Podle něj dali voliči jasný signál pro nová uskupení. „Chceme poděkovat všem lidem, kteří nás volili. Letošní volební výsledek může znamenat velkou změnu pro Brno," uvedl Hollan.

Volby v Brně-středu provázela také velmi nízká účast. K urnám přišlo necelých 25 procent oprávněných voličů.

Také v další velké městské části prorazilo nové sdružení. V Brně-severu zvítězilo Sdružení občanů Lesné, které se Žít Brno spolupracuje. SOL získalo necelých 22 procent hlasů. Druhou příčku obsadilo hnutí ANO se 16, 6 procenty hlasů.

Mandáty na radnici budou mít také sociální demokraté, pro ty hlasovalo 14,8 procent lidí. Volební účast tam těsně přesáhla čtyřicet procent.

V Brně-Bohunicích drtivě zvítězili křesťanští demokraté. Získali 34 procent. Současný místostarosta Antonín Crha tak nejspíš usedne v čele městské části. Druhá ODS získala osmnáct procent a dosavadní starosta Miloš Vrážel s velkou pravděpodobností post opustí.

V Brně-Bystrci bude mít solidní vyjednávací pozici současný sociálně-demokratický starosta Vladimír Vetchý. Jeho strana v tamní městské části s 19,2 procenty obsadí 6 křesel v 27členném zastupitelstvu. Následuje ANO 2011 se 16,4 procenty a hnutí Bystrčáci (15,5). Do zastupitelstva se dostalo celkem osm sdružení a stran, takže povolební vyjednávání mohou být dlouhá.

Velká dílčí vítězství slaví Zelení seskupení v městských částech do místních sdružení. Drtivou výhru zapsalo Tři oříšky pro Lískovec v Novém Lískovci. Současná „zelená" starostka Jana Drápalová obhájila svůj post. S kolegy navíc může vládnout sama, strana má v zastupitelstvu většinu. Získali 51,8 procent hlasů a získali jedenáct mandátů.

Další mandáty si podělí ODS s 14,2 procenty a ČSSD s 10,5 procenty. Po jednom mandátu dostanou komunisté, KDU-ČSL a Novolískovečtí patrioti.

Zelení budou mít nadále starostku také v Jundrově. Ivana Fajnorová a její Zelená pro Náš Jundrov získaly 52 procent. V patnáctičlenném zastupitelstvu budou mít 8 zastupitelů a podobně jako političtí kolegové v Novém Lískovci mohou vládnou sami.

V Kníničkách drtivě zvítězili nezávislí kandidáti za Kníničky. V devítičlenném zastupitelstvu dostali pět mandátů a volilo je 53 procent voličů. „Vstřebávám zážitky, něco podobného se ještě nestalo, máme většinu v zastupitelstvu. Kandidovaly tu čtyři strany včetně hnutí ANO s Petrem Vokřálem, je to neuvěřitelné," popsal zážitky lídr strany Martin Žák, který je už v potřetí ve vítězné straně a může se tak opět stát starostou.

Jako druzí skončily Naše Kníničky bez R43 se dvěma mandáty a 22,9 procenty hlasů. O zbylé dva mandáty se podělí zastupitelé z TOP 09 a ANO 2011, ve kterém již zmíněný Petr Vokřál, kandidát na primátora, získal svou první funkci zastupitele ve své městské části.

V Ivanovicích přišlo k volbám 67,4 procent lidí. Vítěznou stranou se s 36,8 procenty stala ODS. Dosavadní náměstkyně primátora Jana Bohuňovská tak vymění magistrátní funkci za starostovské křeslo. Za sebou nechala s 18 procenty Občanské sdružení klidné Ivanovice.

Sedm mandátů na radnici v Řečkovicích a Mokré Hoře získali v letošních komunálních volbách sociální demokraté. Volilo je 26,6 procent voličů. Současný starosta Marek Viskot tak nejspíš bude pokračovat na své pozici. Za ČSSD skončilo hnutí ANO, kterému dalo hlas 17,4 procent voličů.

V Ořešíně znají staronové vítěze. Společně pro Ořešín získalo 48,9 procenta hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. V čele sdružení stojí dosavadní starosta Jan Levíček. Druzí skončili sociální demokraté s třiceti procenty a dvěma mandáty, Strana zelených měla jedenadvacet procent a poslední mandát.

Současný starosta Jan Levíček s hnutím Společně pro Ořešín spolupracujícím se STAN má o povolební spolupráci jasno. I když má v sedmičlenném zastupitelstvu většinu čtyř hlasů a do koalice nikoho nepotřebuje, chce sociální demokraty. „Spolupráce s Jiřím Havířem a Vítem Suchým probíhala dobře. Chci v ní pokračovat. Na malé obci to není vyhraněně o politické orientaci, ale spolupráci na tom, co je nejlepší pro obec. Oba pánové prokázali, že jim na Ořešíně záleží," řekl Rovnosti Levíček.

V Chrlicích je po sečtení všech hlasů vítězem hnutí ANO 2011. Od voličů získalo 26,5 procenta 4 křesla v patnáctičlenném zastupitelstvu. Jen o kousek uniklo prvenství sdružení Pro rozvoj Chrlic. Získali 26 procent hlasů a rovněž 4 mandáty. Třetí skončili křesťanští demokraté.

Hnutí ANO 2011 zvítězilo také v Žabovřeskách. Získalo 6 mandátů, když pro ně hlasovalo 21,5 procenta voličů. S pěti mandáty vyšla z voleb sociální demokracie. Získala 18,4 procent hlasů. Třetí příčku a čtyři mandáty dostala od voličů KDU-ČSL. Lidovce volilo 14,5 procent lidí.

Osm politických stran a hnutí se ucházelo o přízeň voličů v Medlánkách. S 46,3 procenty a velkým náskokem získali prvenství Občané pro Medlánky. Úspěšní byli také s 16,2 procenty hlasy Zelené Medlánky. Přes pětiprocentní hranici se dostaly také ODS, KDU- ČSL a ČSSD.

Na radnici v Maloměřicích a Obřanech bude v následujících čtyřech letech sedět pět zastupitelů z řad KDU-ČSL. V letošních volbách je podpořilo 32,6 procent voličů. Druzí skončili sociální demokraté se 17,1 procentem hlasů.

V Líšni má po volbách velkou šanci pokračovat sociálně-demokratický starosta Břetislav Štefan. Jeho strana tam ovládla hlasování s 31,2 procenty a získala 9 křesel ve 29členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s 21 procenty. Třetí nejúspěšnější byli s 13 procenty lidovci.

Téměř tři tisíce voličů přišlo k urnám v Komíně. Nejvíce hlasů vhodili sdružení Zelená pro Komín. To získalo téměř 26 procent hlasů a v sedmnáctičlenném zastupitelstvu obsadí pět mandátů. Tři mandáty získalo ANO, po dvou křeslech si rozdělí ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Jeden mandát ve volbách dostala TOP 09, KSČM a A co Brno.

V Králově Poli zvítězilo ANO 2O11 s 21 procenty hlasů. V 30členném zastupitelstvu usedne na 7 křeslech. Druhé místo bere ČSSD (17,5 procenta, 7 křesel) a třetí místo obsadila ODS s 12, 5 procenty a 4 křesly.

Stejně jako před čtyřmi lety zvítězili v městské části Brno-jih sociální demokraté. Letos jim do volební urny vhodilo hlas 27,4 procent voličů. Před čtyřmi lety získali o čtyři procenta více. Lídrem kandidátky ČSSD byl i v letošním roce současný starosta Josef Haluza. S 20,7 procenty skončilo druhé hnutí ANO. Další strany nepřesáhly deset procent.

V Bosonohách zvítězila s 24,9 procenty ČSSD. Obsadí tak tři mandáty. Téměř dvacet procent hlasů získalo také sdružení A co Bosonohy. Na 18,7 procent hlasů dostáhla Strana zelených, a skončila tak na třetím místě.

V Kohoutovicích z deseti kandidujících stran získala nejvíce hlasů ČSSD. S 27,9 procenty získala sedm mandátů v 21členném zastupitelstvu. Druhá skončila ZaN-Sdružení pro Kohoutovice s 14,5 % hlasů.

Koalice STAN a TOP09 v čele se Zdeňkem Drahošem získala v Útěchově 61,75 % hlasů. V této městské části kandidovaly pouze dvě strany. Druhá ODS získala 38, 25 % hlasů. Celkem v Útěchově přišlo volit 371 lidí. Volební účast byla 62,8 procent.

Necelých čtyřicet procent voličů přišlo volit v brněnských Vinohradech. Suverénně nejvíce hlasů, 41,8 procent získala ČSSD. S 16,37 procenty hlasů získalo druhé místo hnutí ANO. S 10,3 procenty jsou na třetím místě Zelení spolu s Moravany.

V brněnských Černovicích uspěla také sociální demokracie. Dosáhla na 20,9 procent a její lídr Pavel Blažík má nakročeno k postu starosty. Strana získala 5 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Druhé skončilo se 16,8 procenty hlasů ANO2011. Třetí místo obsadili Černovičtí patrioti

V Jehnicích zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů č.1 se 37,1 procenty hlasů a obsadilo 3 křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Na druhém místě skončili jejich jmenovci Sdružení nezávislých kandidátů č.2 se 26,7 procenty hlasů. Do zastupitelstva se ještě dostanou křesťanští demokraté se 3 křesly.

Ve Slatině jasně zvítězili sociální demokraté současného starosty Jiřího Idese. Získali 37,5 procent a 9 křesel v 21členném zastupitelstvu. Následuje ANO 211 se 12 procenty a třemi křesly a KDU-ČSL s 11,6 procenty a 2 křesly.

Ve Starém Lískovci může pokračovat jako starosta občanský demokrat Vladan Krásný. Získal 31,5 procent hlasů, 7 mandátů z 21 a přehledné vítězství před druhými sociálními demokraty (17,8 procent a 4 křesla).

V Tuřanech skončí jako starosta sociální demokrat Aleš Jakubec. Jeho strana v městské části propadla a má jediné křeslo. Vyhrálo občanské sdružení Žijeme zde s 26,6 procenty hlasů a má 5 křesel v 17členném zastupitelstvu. Starostou se může stát Radomír Vondra.

Žebětín má jediného suverénního vítěze. Křesťanští demokraté v čele s Vítem Beranem získali 65,4 procent hlasů a 8 křesel z jedenácti.

V Židenicích ovládlo volby ANO 2011. Voliči mu dali 26,1 procent hlasů, hnutí získalo 8 ze 29 křesel. Druzí skončili křesťanští demokraté se 17,4 procenty a 6 křesly. Až třetí příčka musí stačit sociálním demokratům s obžalovanými Jiřím Nesibou a Mariánem Hnátem.