Koncept je založený na spolupráci mezi startupy, výzkumnými organizacemi, veřejnou správou a samotnými uživateli. Živá laboratoř se stane mimo jiné součástí nadcházejícího veletrhu Urbis, který se na brněnském výstavišti uskuteční od 4. do 6. června.

Cílem laboratoře je vytvoření jedinečného prostředí pro vývoj a testování inovativních řešení ve skutečných podmínkách. „Brněnské výstaviště poskytuje svou strategickou polohou a infrastrukturou ideální zázemí pro vytvoření Living Labu,“ nechal se slyšet generální ředitel Veletrhů Brno Jan Kubata.

Karlovou ulicí poblíž Tomkova náměstí v Brně řidiči od neděle 2. června neprojedou.
Začíná velké omezení dopravy v Brně kvůli VMO: méně pruhů i zavřené ulice

Kromě výstavních pavilonů, administrativních budov a hospodářských objektů je na výstavišti k dispozici deset kilometrů zpevněných silnic s různými typy povrchů, přes pět set sloupů veřejného osvětlení a více než dvanáct set stromů. To vše může badatelům umožnit takřka ideální podmínky pro testování svých inovací.

„Nespornou výhodou pro uskutečnění projektu je fakt, že má areál výstaviště charakter veřejného prostoru, ale jedná se o uzavřené prostředí s vlastním provozním režimem a podmínkami, které testování prototypů a nových produktů umožňují,“ podotkl Kubata.

Velký městský okruh na jihu Brna zahrnuje most nad železniční tratí a další mimoúrovňové křižovatky.
Jižní část VMO v Brně: schválená estakáda nad vlaky a přístup k novému nádraží

Speciální Living Lab spatří lidé příští rok rovněž na světové výstavě Expo v japonské Ósace. „Ambicí vznikajícího projektu je zapojit do fungování inovační ekosystém, a to včetně vládních institucí, univerzit, soukromých firem, neziskových organizací a obyvatel. Snahou je přiblížit technologie i k zahraničním partnerům a představit je v mezinárodním prostředí,“ uvedla manažerka projektu Marie Zezůlková.

Premiéru bude mít živá laboratoř na nadcházejícím veletrhu Urbis, který se od 4. do 6. června zaměří na technologie chytrých měst a samospráv. Tematicky bude veletrh rozdělený na tři části věnované energii a klimatu, efektivní veřejné správě a mobilitě budoucnosti.