Když na konci osmnáctého století vyjela ruská carevna Kateřina II. Veliká na expediční cestu na Krym, připravil na ni její milenec hrabě Grigorij Alexandrovič Potěmkin malou lest. Aby zamaskoval zaostalost ruského venkova, nechal prý podél cesty na obrovská plátna namalovat honosné domy a spokojené venkovany. Obrazy tak zakrývaly bídu a špínu.

Brněnský radní Jiří Zlatuška s tím srovnává akci Brněnské dny v Senátu, kterou město zorganizovalo tento týden ve středu 14. května a čtvrtek 15. května.

„Zašel jsem se na to podívat a byl jsem konsternován. Je to zčásti Potěmkinova vesnice, zčásti město prezentuje nepravdivé informace. Tohle ukázat v Brně, tak nás vyvedou, vyhodí na hnůj a dojde k defenestraci,“ prohlásil radní a senátor Zlatuška.

Nelíbí se mu hlavně neprofesionální provedení informačních panelů, špatná angličtina a zkreslené informace. „Například u projektu rekonstrukce železničního uzlu spojuje nové nádraží se starým tramvaj, přestože se mluví o rychlodráze. Podle mě je celá akce politováníhodná ostuda,“ řekl Zlatuška a dodal, že spousta lidí si přesto těchto detailů nevšimne.

Po brněnském primátorovi Romanu Onderkovi bude radní požadovat vysvětlení. Už dokonce poslal mail s připomínkami. „Štvalo ho, jak jsme některé projekty prezentovali. Jenže například u toho nádraží jsme představili aktuální schválenou podobu. O rychlodráze se sice uvažuje, ale ještě o ní není definitivně rozhodnuto,“ oponoval Onderka.

Zlatuškova výzva nezůstane bez odezvy. „Nechal jsem prověřit, jestli opravdu k chybě došlo. Abychom se jich případně v budoucnu vyvarovali. Možná je škoda, že se pan Zlatuška díval jen na tabla, a ne na celý program. Mám spoustu ohlasů, a s výjimkou pana radního, byli všichni spokojení,“ dodal primátor.

Akci, která se uskutečnila ve Valdštejnské zahradě Senátu, si pochvalovali i pracovníci Brněnského kulturního centra, které ji připravovalo a zajišťovalo.

„Zahradou prošly tisíce lidí, až nás to překvapilo. Předem jsme obeslali školy a spousta jich přišla na exkurzi a na Brno se učitelé i studenti ptali. Natiskli jsme pět tisíc letáků a všechny jsme rozdali,“ uvedla mluvčí centra Eva Pánková.

Turisti si sice dali pivo zdarma a poslechli si vystupující soubory, oslovení lidé ze zahraničí přesto cestu do Brna neplánují. „Přijel jsem do Prahy, a jiné město mě nezajímá,“ vzkázal Ernst Schroer z Dortmundu.

Město za akci zaplatilo pět set tisíc korun, stejnou částku pak přidali sponzoři, kteří se lidem na akci také představili.