Korupce z Brna nezmizela, i když nové vedení radnice po volbách v roce 2006 změnilo systém zadávání veřejných zakázek. Tvrdí to senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška.
Diskuzi o korupci ve městě vyvolala čtyři roky stará nahrávka, kterou v sobotu zveřejnila televize Nova. Mluví na ní brněnský podnikatel ve stavebnictví Přemysl Veselý se senátorem za ODS Vlastimilem Sehnalem. Mimo jiné několikrát zmiňuje, že tehdy vládnoucí brněnští občanští demokraté chtěli za každou veřejnou zakázku úplatek jeden a půl procenta z její ceny. „Jedna firma má dvě sta, druhá sto milionů. Podle toho se můžou jednoznačně domluvit, kdo co platí,“ říká také Veselý.
Naznačuje tak, že se firmy mezi sebou domlouvaly, jak výběrové řízení zmanipulovat. Stejně podle Zlatušky mohou fungovat i dnes. „Když soukromníci udělají kartel a firmy se dohodnou na ceně mezi sebou, tak je naše snaha systém změnit odsouzena k zániku,“ tvrdí Zlatuška.
Nové vedení magistrátu už mnohé věci z doby vlády ODS zrušilo. Mezi nimi i losování, které zúžilo při veřejných zakázkách seznam uchazečů. Například na radnici Brno - střed ovládané tehdy občanskými demokraty při losování firem u stamilionové zakázky vypadla nejvýhodnější nabídka. Matematici tehdy spočítali, že k takové náhodě může dojít jednou za 333 tisíc let a označili to za zázrak. „Navíc jsme odstranili subjektivně hodnotitelná kritéria. Všechna výběrová řízení jsou také na internetu a tím pádem transparentní,“ brání se náměstek brněnského primátora Martin Ander.
Zlatuška ale tvrdí, že to nestačí. „Pokud by všichni fungovali způsobem jako Veselý a ty firmy, o kterých v nahrávce mluví, tak chobotnice může žít dál. Dokáži si představit, že ten systém funguje dodnes,“ prohlásil senátor.
Náměstek Ander tomu nevěří. „To jsou přesně ty věci, se kterými jsme chtěli skoncovat. Pokud bychom se s něčím podobným setkali, tak já i mí kolegové ze Strany zelených okamžitě podáváme trestní oznámení,“ oponoval Ander. Korupci odmítl také primátor Roman Onderka. „Nechápu, proč s podobným podezřením nepřišel radní za mnou nebo nepodal trestní oznámení,“ řekl Onderka.
Opoziční zastupitel za KSČM Pavel Březa ale určité pochyby má. „Některá rozhodnutí zastupitelů nejsou jasně srozumitelná. Někdy to vypadá, že je vše předem připraveno a hlasování je pouze formální,“ myslí si Březa. Také vlivný občanský demokrat a v minulém volebním období radní Petr Paulczyňski připustil, že se systém moc nezměnil. „Dnes sice vládne jiná sestava, ale běží mechanizmy, které byly nastavené za nás,“ řekl Paulczyňski. Prý si ale nedokáže představit, jak by někdo výběrová řízení manipuloval.