Když brněnský senátor a radní Jiří Zlatuška před šesti lety vstupoval do „velké“ politiky, zakládal svou kampaň na kritice arogance moci a dodržování morálních zásad.

Nyní se ale podle svých kolegů, politologů a ředitele městské policie chová přesně tak jako ti, které odsuzoval. Když v sobotu zaparkoval v zákazu vjezdu před Janáčkovým divadlem v Brně, zajímali se o jeho auto městští strážníci. Zlatušky se to dotklo. O šéfovi brněnských strážníků před brněnskými radními mluvil v náznacích jako o hlupákovi. A požaduje jeho odvolání.

„Ověřte schopnost ředitele městské policie Daniela Šímy používat při své činnosti hlavu. V případě absence pozitivního zjištění ho odvolejte,“ s takovým požadavkem přišel brněnský radní a senátor Jiří Zlatuška na úterní zasedání Rady města Brna.

Sám pokutu nedostal, protože má jako senátor parkovací výjimku. Požaduje ovšem od ředitele písemnou omluvu pro všechny špatně parkující návštěvníky, které strážníci potrestali.

„Městská policie se rozhodla demonstrovat svou činnost a údajné vymáhání dodržování dopravního značení způsobem, který z ní v očích postižených návštěvníků musí dělat pitomce,“ napsal Zlatuška v materiálu, o kterém radní odmítli jednat a který má redakce k dispozici. Poznamenal v něm také, že k aktivitě strážníky přiměl nedávný test brněnského Deníku Rovnost. Při něm vyšlo najevo, že městská policie jen zřídka postihuje řidiče, kteří v centru špatně parkují.

Šímy se Zlatuškovy požadavky dotkly. Omluvu ale zatím nepožaduje. „Pana Zlatušku považuji za člověka, který je chytrý, ale bohužel žije v jiných sférách. Napsal jsem mu osobní dopis. Ohradím se cestou přes primátora. Doložím mu, že pan Zlatuška značku špatně interpretuje. Odmítám ale jednat způsobem, který nastolil pan senátor,“ reagoval Šíma.

Podle Zlatušky je totiž značka zmatečná a může se vykládat i tak, že vjezd je povolen po třetí hodině odpoledne. Oslovení odborníci to však popírají. „Tato značka znamená zákaz vjezdu všech vozidel a povoluje vjezd pouze vozidlům s povolením Národního divadla v Brně od sedmi hodin ráno do patnácti hodin odpoledne. Mimo tuto dobu sem nesmí vjet žádné vozidlo, ať už má či nemá povolení od divadla,“ vyložil význam značky například instruktor autoškoly Miloš Navrátil.

Přečtěte si komentář redaktorky Kláry Kubíčkové: Použijte hlavu

Zlatuškův návrh

„Rada Města Brna ukládá primátorovi statutárního města Brna:
– zajistit zrušení neoprávněně udělených postihů za parkování v prostoru před Janáčkovým divadlem
– ověřit schopnost ředitele Městské policie používat při své činnosti hlavu (respektive specificky touto hlavou myslet) a v případě absence pozitivního zjištění v tomto směru ředitele Městské policie odvolat a vypsat výběrové řízení na kvalitnější obsazení.“

Zlatuškovo chování brněnští radní považují spíše za recesi a provokativní způsob upozornění na problém. „Je jasné, že taková věc vyvolá diskuzi. Nesouhlasím ale s tím, aby se před divadlem mohlo parkovat. Návštěvníci divadla přece nemusí být tak líní, aby nemohli dojít pěšky,“ myslí si radní Jana Drápalová.

Ostře proti Zlatuškovi vystupuje opoziční ODS. Podle brněnského zastupitele Petra Paulczyňského je senátorův nápad jednat o ověření ředitelovy inteligence vulgární. „Jsem rád, že Rada města tento pomatený návrh nepřijala na pořad jednání. Myslím, že podobné usnesení ve směru k Zlatuškovi by bylo vhodné předložit úternímu zastupitelstvu,“ řekl Paulczyňski.

Podle politologa z fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity Martina Bastla ale Zlatuškův krok, který si mohou voliči vyložit jako aroganci moci, může uškodit jeho pověsti morálního politika.

I podle psychologa Jiřího Brančíka je Zlatuškova reakce neadekvátní. „Muže to být výsledek dlouhodobějšího stresu a podráždění, který pramení z pracovního tlaku,“ uvedl Brančík.

Radní chce hlavu šéfa strážníků kvůli značce

Brněnský senátor a radní Jiří Zlatuška říká: Strážníci diváky šikanovali. Nepomohli

Brněnský senátor a radní Jiří Zlatuška považuje chování městských strážníků za šikanu. Podle něj měli policisté stát na místě před představením a zabránit řidičům vjet na zakázané místo. Ne pokutovat, když diváci seděli uvnitř divadla.

Proč jste do rady předložil materiál s výzvou odvolání ředitele městské policie?

O nesmyslné značce před divadlem jsem se s primátorem bavil už před rokem a půl. Ta značka tam je dva roky. Je naprosto hloupé, aby tam mohli přes den parkovat zaměstnanci divadla a večer, když přijedou dámy v lodičkách, tak nemohly zaparkovat v místě, kde to budou mít k divadlu nejblíže.

Chování strážníků označujete za šikanu. Co udělali špatně?

Pokud by v hypotetickém případě značka skutečně znamenala zákaz vjezdu, měla městská policie především zasáhnout preventivně. Měli být na místě v době před začátkem představení. Strážníci by tak zabránili řidičům do prostoru vjet. Když se dostaví v době, kdy všichni sedí uvnitř budovy, je evidentní, že s tím už nic nenadělají.

Jak byste si představoval, aby se zkoumala schopnost ředitele Šímy používat při své činnosti hlavu?

To bych už nechal na primátorovi. Předložil jsem radě návrh, který ukládal primátorovi jako veliteli městské policie, aby zvážil, zda je ředitel Šíma schopný setrvat ve své funkci. Už jen zmíněná okolnost by měla vést k jeho odvolání a kárnému postihu. Podle expertů je značka v pořádku. Vaše interpretace o tom, že tam řidiči můžou vjet po patnácté hodině, je podle nich mylná. Takový případ by mohli ti postižení lidé klidně dát k soudu a počkat si na jeho verdikt. Já si myslím, že značka je zmatečná. A v takovém případě musí vždy zvítězit občan nad pravidlem, které se dá interpretovat různě.

Politolog Masarykovy univerzity Martin Bastl říká: Zlatuška se zachoval arogantně. Selhal

Podle politologa Martina Bastla z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brně senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška morálně selhal. Podle něj takovým chováním popírá svá tvrzení v předvolební kampani. Jeho požadavek odvolat ředitele městské policie také může vyvolat osobní nevraživost uvnitř koalice.

Jak můžou Zlatuškovo chování vnímat voliči?

Je to narušení obrazu, který si budoval coby senátor a radní. Často se vyjadřuje k etice. Na kritice chování politických protivníků stavěl i velkou část své předvolební kampaně. Sám však teď morálně selhal. Na své vlastní pochybení reagoval nepřiměřeným výpadem proti městské policii. Voličům tak vzkázal, že vnímá politiku spíše jako prostředek pro sebeprosazení než jako službu lidem.

Může tento krok ovlivnit výsledky v senátních volbách, které budou letos na podzim?

Výsledky voleb to nejspíše významně neovlivní. Důvěryhodnost pana senátora tato záležitost ovšem zpochybňuje. Jeho chování vzbuzuje dojem arogance. Nepůsobí to rozumně.

Je podle vás správné, že radní odmítli o takovém materiálu hlasovat?

Určitě se zachovali správně. Bylo by ztrátou času, aby se tím radní zabývali.

Jaký dopad může mít jeho chování v koalici?

Myslím, že tato kauza na vztahy v koalici nebude mít vliv. Na druhou stranu jeho chování mohou jeho partneři posuzovat z osobního hlediska. A pokud se u nich zapíše jako člověk, který požaduje odvolání ředitele městské policie takovýmto způsobem a z pochybného důvodu, pak ho musí ostatní politici považovat za seriózního. A to se promítne v jiných situacích. Může to vyvolat nevoli a nedůvěru k jeho osobě.

Zneužil Zlatuška své pravomoce?

Pravomoc nezneužil. Připadá mi ale, že jednal v afektu.

Besední hlídá závora Brno

Řidiči, kteří se chystají zaparkovat své auto v centru Brna, se musí připravit na novinku. Parkoviště na rohu Besední a Veselé ulice od minulého týdne totiž hlídá z každé strany závora. A ta nepustí žádného řidiče bez zaplacení. „Rozhodli jsme se toto parkoviště opravit. Dali jsme tam nový asfalt a umístili mobilní závory. Když řidič přijede na parkoviště, musí si nechat vyjet lístek. Při odjezdu musí mít za parkování zaplaceno, jinak se ven nedostane,“ popsal náměstek primátora Ladislav Macek nový systém.

Podle něj investice do parkoviště neohrozí stavbu Janáčkova kulturního centra a nového parkovacího domu, který se má do dvou let začít stavět na místě parkovací plochy. Řidiči musí platit za parkování v Besední ulici každý den od sedmi hodin ráno do šesti hodin odpoledne. Potom je stání zdarma. Řidiči si nemusí vytahovat drobné ani o víkendu po jedné hodině odpoledne.

„První půlhodina stojí deset korun. Hodina dvacet. Každá započatá hodina pak třicet korun,“ dodal technický ředitel Brněnských komunikací Josef Luňáček. Podle Macka by se měla třímilionová investice do parkoviště zaplatit do jednoho roku. „Předpokládáme, že díky nekompromisní závoře vybereme o dvacet procent více peněz, než když byl jen parkovací automat,“ uvedl Macek.