Na slavnostním ukončení vedoucí lodní dopravy zlatým klíček symbolicky uzamkl hladinu. Návštěvníci se mohli naposledy svézt lodí k hradu Veveří. Při zpáteční cestě si mohli přímo z hladiny přehrady prohlédnout ohňostroj vypálený z druhé lodi.

Průběh celé sezony zkomplikovalo zejména teplé a suché počasí. I přes pro plavby nepříznivé podmínky si ji zaměstnanci Dopravního podniku města Brna pochvalovali. "Lodě převezli 230 tisíc lidí, což je oproti loňskému roku pokles asi o 16 tisíc pasažérů. Vzhledem k okolnostem to ale považuji za velmi solidní výsledek," řekl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Nejvíce lidí se na Brněnskou přehradu přišlo svézt během letních prázdnin.

Letošní teplé počasí nezpůsobilo lodní dopravě pouze komplikace. Díky němu se lodě po přehradě plavily déle než obvykle. "Většinou ukončujeme sezonu už v půlce října," sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. 

Lodě nyní zaměstnanci dopravního podniku vytáhnou na břeh. Čeká je tradiční kontrola a servis. "Provedeme demontáž baterií, odvodnění drenážních, sanitárních a požárních systémů, prohlídku podponorové části plavidel, kormidelních a kotevních systémů. Dále je v plánu obnova venkovních nátěrů a palubního vybavení," popsal vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

Plavidla se na vodu vrátí příští rok v dubnu.

KAMILA LORENZOVÁ