Ačkoliv se na první pohled zdá, že policisté i strážníci posilují hlídky kvůli roztržce, která před nedávnem skončila nedaleko přístaviště smrtí, důvod je ve skutečnosti jiný. Příčinou je častější rušení návštěvníků a obyvatel poté, co rekreanti na plážích mnohdy požijí větší množství alkoholu. „Je to drobná, ale obtěžující přestupková činnost, která odrazovala ostatní návštěvníky přehrady. Nyní je vidět, že se situace s přítomností policejních hlídek zlepšuje,“ pochvaloval si bystrcký starosta Kratochvíl.

Průměrně dohlížejí na bezpečnost v Bystrci a okolí Brněnské přehrady tři hlídky strážníků, městskou část označují za jednu z nejklidnějších v Brně. Od července dosud řešili třináct přestupků v oblasti veřejného pořádku, stejných prohřešků přitom hlídky v centru města projednávaly za stejné období přes dvě stovky.

„I přesto jsme v průběhu letních měsíců navýšili počty strážníků o hlídky, které dohlíží na veřejný pořádek v okolí Brněnské přehrady, na jízdních kolech. Pokud by to situace vyžadovala, jsme připravení okamžitě reagovat a dohled ještě posílit,“ sdělila Deníku mluvčí brněnských strážníků Jana Pokorná.

V letošním roce dosud strážníci projednávali přes sto padesát přestupků týkajících se veřejného pořádku, skoro u poloviny z nich porušili lidé brněnskou vyhlášku, která mimo jiné zakazuje volný pohyb psů. Dalším častým prohřeškem je porušení zákona o lesích, kdy řidiči svá auta odstaví mezi stromy.

„Evidujeme rovněž občasné rušení nočního klidu a zhruba dvě desítky přestupků proti občanskému soužití. Ty většinou souvisejí s běžnými sousedskými spory nebo jsou následkem přílišného požívání alkoholu v barech a restauracích. Časté jsou i dopravní přestupky,“ pokračovala Pokorná.

Na možné protizákonné chování dohlížejí v městské části přes léto také posílené hlídky policistů, v okolí vodní nádrže dokonce na koních. „Přizpůsobujeme výkon služby svým zdrojům, aktuální bezpečnostní situaci nebo konání sportovních a kulturních akcí. Například v průběhu ohňostrůjného festivalu Ignis Brunensis jsme v jeden den nasadili až sto devadesát policistů,“ vyčíslil ředitel městského policejního ředitelství Martin Kotlan.

Ačkoliv někteří Bystrčané pokládají snahu o zvýšení bezpečnosti v městské části za zbytečnou, jiní tento krok naopak oceňují. „Někdy se s manželem k večeru jdeme projít kolem přehrady a vracíme se potmě, díky tomu se aspoň budeme cítit lépe. Mohlo by to tak zůstat klidně pořád,“ usmála se Brňanka Lenka Kolková.