O problémech s elektrickým proudem v brněnské Líšni již Deník dříve informoval. Bez proudu se zde pravidelně ocitají i celé ulice. „Výpadky bych zprůměroval na minimálně jeden týdně. Ačkoliv si jako revizní technik myslím o celkovém provedení elektroinstalace v našem domě svoje, vzhledem k tomu, že problém má půlka Staré Líšně, závada bude na straně distribuční společnosti," sdělil redaktorce Deníku před časem například Marek Zima.

Výpadky jsou podle dodavatele způsobeny hlavně nepředvídatelnými událostmi, jako jsou extrémní změny počasí, s tím související silný vítr a pád větví do vedení. „Jako kuriozitu můžeme uvést, že vloni v jednom případě výpadek způsobila kuna, která zapříčinila zkrat na transformátoru," uvedl mluvčí skupiny EG.D Lubomír Budný.

Nejkritičtějším místem, ze kterého pramení líšeňské výpadky energie, je podle dodavatele lesní úsek od Ochozi ke Kaprálovu mlýnu. Řešením je takzvaná kabelizace, tedy zavedení elektrického vedení pod zem. To ale brzdí majitelé dotčených pozemků.

„Je to pořád stejná písnička. Pokud chceme zahájit stavbu, musíme mít souhlasy všech vlastníků. Momentálně někteří majitelé buďto nesouhlasí, nebo nekomunikují. Stále se to snažíme projednat," vysvětlil vedoucí správy sítě EG.D. Bohdan Důbrava.

Letos se pro dodavatele situace nejspíše částečně zjednoduší. Pozemky, kde byli neidentifikovatelní vlastníci, od prvního ledna převzal úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „I liniový zákon pro nás může jednání zjednodušit, kdy požádáme o vydání rozhodnutí. Získáme mezitímní rozhodnutí a vypořádáme majitele během realizace nebo po ní," dodal Důbrava.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další úsek VMO v Brně. Podívejte se, kudy a jak povede Ostravská radiála

Část Brna čeká proměna. Podívejte se, jak bude vypadat Ostravská radiála. | Video: ŘSD

Kabelizace umožňuje v dané lokalitě navýšení kapacity sítě a zvyšuje její spolehlivost a bezpečnost. „Vedení proto dáváme pod zem jak v obcích, tak v nezastavěných oblastech, zejména ve vytipovaných zalesněných úsecích, kde se tím výrazně snižuje riziko poruch při sněhových či větrných kalamitách,“ řekl Důbrava.

Celkem nyní vede EG.D pod zemí zhruba pětadvacet tisíc kilometrů vedení nízkého napětí a přes čtyři tisíce kilometrů vedení vysokého napětí. V letošním roce má společnost v plánu kabelizovat dalších téměř devět set kilometrů vedení nízkého napětí a přes dvě stě padesát kilometrů vedení vysokého napětí.