Projekt má spojit neziskové organizace se soukromými firmami i s vedením města. Akci organizuje Fond Otakara Motejla. „Akce BrnoHacks byla letos poprvé, navázala však na tři ročníky pražské PragueHacks. Cíl je přivést na jedno místo vývojáře, datové analytiky a urbanisty, aby pracovali s městskými otevřenými daty a hledali nápady, jak zlepšit život ve městě," vysvětlila za fond Lenka Kováčová.
Aplikace tvořili počítačoví experti koncem května. Vytvořili jich sedm. Organizátory nejvíc zaujal BrnoBot, který dokáže lidem v Brně poradit přes chat. „Používá metodu strojového učení. To znamená, že tvůrci do systému vloží data, na jejichž základě se aplikace naučí odpovídat na otázky, které lidé kladou. Výborná bude třeba pro zjištění, kdy je otevřený Špilberk nebo kde se dá zaparkovat," vysvětlil organizátor projektu BrnoHacks Jiří Ulip.
O využití aplikací zástupci města diskutovali na zasedání komise Smart city. „Tyto inovace jsou přínosné. Vedení Brna tak může vědět o chování obyvatel a hledat při změnách nejlepší řešení. Data, která aplikace zjišťují, pak lze využít třeba pro plánování dopravy. O některých už jsme začali jednat, zatím ale nemohu říct víc," uvedl městský radní a předseda komise Smart city Marek Janíček.
Jedna z aplikací, o které údajně tvůrci s městem jednají, se jmenuje #suvšalině. Zvýhodnit má ty, kteří jezdí městskou hromadnou dopravou. „Zatím je vše v testovací fázi. Výsledkem má být aplikace, která zpříjemní jízdu jak rezidentům, tak turistům. Usnadní třeba platbu za cestu nebo bude lidi motivovat ke společné jízdě odměnami," informoval spoluautor Peter Rod.
Mezi další nápady tvůrců patří třeba program, který popisuje časté pohyby lidí v centru města, nebo jiný, jenž znázorňuje městský rozpočet tak, aby byl srozumitelnější.