Vytipovaná auta z mladoboleslavské Škody končila více než tři čtvrtě roku v dílně šestačtyřiceti­letého muže na Brněnsku. Většinu rozmontoval a udělal z nich náhradní díly. O víkendu ho v autodílně překvapila policejní zásahová jednotka. Zatkla ho i s jeho o dvacet let mladším komplicem. Kriminalisté zlodějům aut zatím dokázali pětadvacet ukradených vozů za více než tři miliony korun. Další auta zřejmě přibudou.

„Jedná se o jeden z největších případů za poslední roky. Při zatýkání jsme se neobešli bez asistence elitní zásahové jednotky se samopaly. Měli jsme totiž podezření, že starší pachatel má u sebe nelegálně drženou zbraň,“ řekl brněnský kriminalista Jindřich Kučera, který se na organizované skupiny zlodějů aut specializuje. Obava, že bude pachatel ozbrojen, se potvrdila. „Při domovní prohlídce jsme u něj našli flobertku i se zaměřovačem,“ upřesnil Kučera.

Dvojice zlodějů si auta nejdříve vytipovala na brněnských sídlištích, kde je „výběr“ odstavených škodovek největší. Jakmile si starší z pachatelů auto vybral, jeho šestadvacetiletý společník ho ukradl. Dovnitř se dostal jednoduše. Rozlomil zámek, urval spínací skříňku a auto nastartoval. O peníze se rovným dílem nedělili. Starší muž si za větší podíl zveleboval dům, mladík bral krádeže aut jako přivýdělek.

Z ukradených aut dělal starší pachatel auta nová. „Většinou koupil nabourané škodovky i s platnými dokumenty. Vrak rozložil a na papíry poskládal nové auto, kterému tak změnil identitu,“ přiblížil Kučera aktivity zadržených pachatelů. Zatímco staršího muže poslal soud kvůli předchozí pestré trestní minulosti do vazby, mladšího muže vyšetřují policisté na svobodě. Oběma hrozí až osmiletý pobyt ve vězení.