Jak bude futuristické Sonocentrum vypadat, ovšem ví málokdo. I jeho předpokládané využití je pro mnohé velkou neznámou. Přitom už do proluky mezi Platiniem a další zástavbou v ulici Veveří zamířili stavaři. „Sonocentrum už stavíme. Předpoklad dokončení je jaro roku 2013,“ potvrdil Richard Kocman ze společnosti Partners, která projekt zajišťuje.

S koulí uprostřed

Dominantou centra bude obrovská koule sevřená lomenými stěnami. Neobvyklý vzhled má podle autora návrhu architekta Františka Šmédka mezi moderní Platinium na jedné straně a klasický dům na straně druhé dokonale zapadnout. „Tvar vychází z okolních domů. Centrum bude navíc zapuštěné dozadu,“ popsal projekt Šmédek. Dům budou podle něj využívat lidé z celého města, protože je kousek od centra. „Chceme postavit budovu, která je materiálně i vzhledově hodná začátku jedenadvacátého století,“ dodal Šmédek.

Devítipatrové Sonocentrum bude po svém otevření nabízet hotel s osmdesáti lůžky, restauraci pro tři stovky lidí a sál pro konání koncertů a dalších kulturních akcí. „Víceúčelový sál pro tři sta padesát lidí bude v kouli uprostřed. Napravo pak zázemí sálu a stravování. Pod zemí budou čtyři patra garáží s více než stovkou míst,“ popsal nové centrum manažer projektu Kocman.

Luxusní kulturní sál má nalákat hvězdy světového showbyznysu. S nimi má dobré vztahy investorská společnost Sono Records, v jejímž studiu v Nouzově nahrávali svoje alba hudebníci jako David Bowie, Glen Hansard, Gipsy Kings či Limp Bizkit. „V plánu jsou kulturní akce světového formátu,“ podotkl Kocman.

Brňanům, kteří se seznámili s vizualizací stavby, se projekt poměrně líbil. „Budova sem docela zapadne, a to i přesto, že její vzhled je dost odvážný,“ myslí si třeba Lenka Tichá.

Podle Michala Slavíka je futuristický vzhled spíše výhodou. „Na rozdíl od Omegy na náměstí Svobody nebude mít Sonocentrum za sousedy pěkné historické domy. Ulici Veveří tak podle mne spíše ozdobí,“ myslí si Slavík.

Sonocentrum mělo původně vyrůst už v roce 2005 spolu se sousedním Platiniem. Jenže investor nevlastnil potřebný pozemek. „Tehdy se nám jej nepodařilo získat. Nyní už máme plochu, která je v současné době volná, koupenou,“ uvedl Kocman.

Korupční aféra

Příprava stavby se proto odsunula až na rok 2009. A tehdy vstoupil do hry starosta Žabovřesk Kvapil. Na veřejném projednání si podle pozdějších verdiktů soudů nestandardně vyžádal dopravní studii. „Už vyjíždění aut z vedlejšího Platinia je velmi komplikované,“ tvrdil tehdy Kvapil.

Investor však starostovy obavy odmítal. „Pouze při hromadných odjezdech, třeba z kulturních akcí, lze očekávat, že bude větší nápor. Ale to bude v podvečerních hodinách, kdy špička nehrozí,“ vysvětloval Kocman.

Po komplikaci ze strany starosty se investorům ovšem ozval lobbista Radovan Novotný, který sliboval hladké prosazení stavby za úplatek milion korun pro něj a pro Kvapila.
Jenže schůzky s oběma muži si jednatel Sono Records Jiří Štopl nahrával a záznamy předal policii. Ta v únoru minulého roku, v době, kdy už Sonocentrum mělo platné územní rozhodnutí, oba muže zatkla. Novotný dokonce skončil v rukou policistů s kufříkem s milionem korun v ruce.

Vrchní soud v Olomouci letos v dubnu poslal oba muže na čtyři roky za mříže. Týden nato začal investor se stavbou. Platné stavební povolení měl od února. „Doufám, že nás celá kauza moc nepoškodila,“ uzavřel Kocman.

Projektový vedoucí Transparency International Stanislav Beránek říká: Za korupci padne trest málokdy

Praha, Brno /ROZHOVOR/ – Rozsudek nad bývalým starostou brněnské městské části Žabovřesk a bývalým tajemníkem Brna­-střed Radovanem Novotným je důležitý. Ne však zcela průlomový. Tvrdí to projektový vedoucí organizace bojující za politiku a obchod bez korupce Transparency International Stanislav Beránek.

„Protikorupční policie má i další výsledky, o kterých se tolik nemluví. Třeba v kauze Vojenských ubytovacích správ zapadla její velmi precizní práce,“ upozorňuje Beránek.

Jak vnímáte odsouzení Kvapila a Novotného?

Bylo především velké štěstí, že existovaly jednoznačné důkazy v podobě nahrávek. To se u korupce nestává často, a proto je málokdy někdo za úplatkářství odsouzený. Pokud není svědek, který dopředu na takové chování upozorní, těžko je lze dokázat.

Je odpovídající čtyřletý nepodmíněný trest?

To, co je odpovídající trest, je věc soudu. Spíše obecně lze ze soudní praxe říct, že u korupčních trestných činů je rozsah rozsudků nepřiměřený. Senátor Alexandr Novák vyvázl za korupci s podmínkou a stotisícovou pokutou. Tito muži jdou na čtyři roky natvrdo a platí milionovou pokutu.

K usvědčení Kvapila posloužily neoficiální nahrávky. Je morální si lidi nahrávat bez jejich vědomí?

Nemorální je obírat lidi, ne proti tomu bojovat. Samozřejmě je vhodnější, když má vše pod kontrolou policie. Ale ta může konat, až když se trestný čin stane. Mimořádná doba si žádá mimořádné prostředky.
Co říkáte na obranu odsouzených, že šlo o politickou kauzu a policejní manipulaci?
To je obvyklá obrana v úplatkářských kauzách. Obvinění nejdřív tvrdí, že šlo o legální provizi, sponzoring či půjčku. Když to neuhájí, mluví o provokacích a politických hrátkách.

Úplatek? Štopl si raději vše nahrál

Chtěl si splnit sen rockera a postavit luxusní hotel s restaurací a koncertním sálem, kde budou vystupovat zahraniční hudební hvězdy. Nakonec se stal milionář se zálibou v bubnování Jiří Štopl iniciátorem největší brněnské korupční aféry za posledních deset let.

Podle jeho výpovědi před soudem se starosta Žabovřesk Aleš Kvapil rozhodl stavbu brzdit v případě, že nedostane úplatek. „Když jsme pro stavbu vyřizovali v prosinci roku 2009 potřebná povolení, ozval se mi Radovan Novotný a domluvil si se mnou schůzku,“ popisoval Štopl začátek kauzy, která nakonec vedla k odsouzení Kvapila i bývalého tajemníka Brna­střed Novotného na čtyři roky vězení nepodmíněně.

Na schůzce v kavárně Platinia sousedícího s budoucím staveništěm začal podle Štopla Novotný mluvit o Sonocentru. „Řekl mi, že starosta Kvapil nám do toho hodil vidle. Dodal, že manažer projektu Richard Kocman nedal za naši předchozí stavbu, Platinium, nikomu ani flašku,“ vzpomínal Štopl.

Dodal, že z Novotného jednání pochopil, že se mluví o úplatku. „Pochopitelně se mi to nelíbilo. Nechápal jsem, proč mám někomu něco dávat. Došlo mi, že se mohu stát obětí trestného činu a rozhodl se další schůzky si nahrávat,“ řekl podnikatel. Na další, nahrávané schůzce s Novotným už přišla řeč na to, kolik má Štopl zaplatit. Novotný podle něj naznačil, že chce dva miliony za stojící Platinium a dva za budoucí Sonocentrum. „Řekl jsem, že raději stavět nebudu. Nato slevil na dva miliony,“ uvedl Štopl.

Aby získal důkazy, vymínil si, že chce schůzku přímo se starostou Kvapilem. To už o všem věděla i policie. „Pochopil jsem, že starosta je ta pověstná šedá eminence v pozadí. Ze schůzky jsem odešel přesvědčený, že o všem ví,“ řekl Štopl. Pak už jen postupoval podle pokynů policie. Milion, na který nakonec Novotný slevil, mu předal. Několik minut poté policie oba muže zatkla.

Odposlechy Štopl upravil, stěžoval si Kvapil. Marně

Brno, Olomouc – Sedmiletý trest se ruší. Po první větě rozsudku odvolacího Vrchního soudu v Olomouci se rozjasnily tváře bývalého starosty brněnských Žabovřesk Aleše Kvapila i bývalého tajemníka Brna­střed Radovana Novotného. Ovšem jen na okamžik.

Rozhodnutí předsedy senátu Vladimíra Štefana totiž vzápětí oba obviněné z přebírání milionového úplatku kvůli futuristické stavbě Sonocentrum opět zarazilo. Vynesl rozsudek se čtyřletým nepodmíněným trestem a pokutou milion korun pro Kvapila a půl milionu pro Novotného. „Spis k případu je obsáhlý a je v něm sepsáno pětkrát tolik, než se skutečně událo. Základní osa ovšem zůstává. Kvapil vystoupil s neoprávněným požadavkem dopravní studie při projednávání územního řízení. Následovaly schůzky investora Jiřího Štopla s Novotným, jedna schůzka i s Kvapilem. A poté milion korun, který si Novotný odnesl v kufříku,“ zdůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Štefan.

Hlavním důkazem vedoucím k odsouzení politiků zůstaly po celou dobu procesu nahrávky, které pořídil podnikatel Štopl na jednáních s oběma politiky. Ty zdokumentovaly několik schůzek Štopla s Novotným a později i s Kvapilem o tom, kolik má podnikatel zaplatit a jak mu za to muži stavbu Sonocentra ulehčí.

Částka, o které se mluvilo, se přitom postupně snížila ze čtyř milionů na jeden milion, po jehož převzetí nakonec policie Novotného zadržela. „Na nahrávkách je důležité především to, co říká Radovan Novotný. Případně na které otázky na schůzkách záměrně neodpovídá,“ upozornil při vyhlašování rozsudku prvoinstančního krajského soudu předseda senátu Miloš Žďárský.

Především na útok proti nahrávkám se proto zaměřila obhajoba u odvolacího Vrchního soudu v Olomouci. „Záznam rozhovoru ležel u Štopla v nahrávacím studiu týden, než jej odnesl na policii. A analýza, kterou jsme nechali udělat, potvrdila nejméně třicet míst, v nichž byl či mohl být upraven. Jedním z nich je například část, ve které Štopl mluví přímo o nezákonném jednání. Tu si z osobního rozhovoru nepamatuji,“ uvedl Kvapil.

Soud ovšem argumenty obhajoby odmítl. „Podle kriminalistického ústavu nahrávku někdo upravil jen tak, aby se zvýraznila klíčová místa,“ sdělil předseda senátu Štefan. Nepřesvědčily jej ani ostatní námitky obhájců. Ti kritizovali věrohodnost svědků v čele se Štoplem a jejich nadstandardní styky s policií.

Odsouzený Novotný označil rozsudek za nepochopitelný. „Soud ani nepřijal naše námitky k prozkoumání. Kdyby je přijal a pak o nich rozhodl, pochopím. O práci soudců jsem jako právník měl jiné představy,“ kroutil hlavou Novotný.

Obhájci odsouzených nyní začali připravovat takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu. „Teprve ve středu jsme dostali odůvodnění rozsudku, zatím jej studujeme. Na dovolání máme šedesát dnů,“ upozornil Kvapilův advokát Robert Sedláček.