„Od pondělí tak má veřejnost zakázáno vstupovat do všech budov univerzity a případná výuka nad padesát lidí se uskuteční pouze distanční formou," sdělili v neděli představitelé univerzity na svém webu.

Semafor začala univerzita připravovat před prázdninami a pokyny, které je třeba dodržovat při vyhlášení dané barvy, tedy stupně rizika, platí od 4. září. „Žlutý stupeň rizika mimo jiné doporučuje uzavřít počítačové studovny a vnitřní sportoviště. Doporučuje také nařídit zaměstnancům home office nebo zajistit jejich střídání na pracovišti. V laboratořích je doporučené omezit počet lidí a veškerá školení mohou být jen v online formě," zmínili zástupci univerzity.

Od pátku také platí, že všichni studenti vysokých škol musí nosit roušky ve společných prostorách škol i při výuce. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví.

Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje zase od pondělka zakázala návštěvy ve všech krajských nemocnicích a domovech důchodců. Radní zároveň oznámili otevření dvou dalších odběrových míst v nemocnicích v Břeclavi a Kyjově. „Jsou pro pěší, nepůjde o odběrové místo pro vjezd osobním autem. Obě nemocnice budou testovat jen pacienty indikované krajskou hygienickou stanicí nebo praktickým lékařem,“ přiblížila krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Celý kraj svítí od pátku na koronavirovém semaforu ministerstva zdravotnictví zeleně. Nově přibylo Břeclavsko, Vyškovsko a Znojemsko. Jedná se o první stupeň pohotovosti bez komunitního přenosu. V kraji bylo k pátku 917 nakažených. Z toho 653 přibylo za poslední týden.

Koronavirus prokázaly výsledky testů i v hokejové Kometě Brno. Celkem se nakazilo dvaadvacet lidí. „Týká se to nejen hráčů, ale i členů realizačního týmu a také zaměstnanců. Další kroky budeme konzultovat s krajskou hygienickou stanicí," uvedl v sobotu pro klubový web majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

První pozitivně testovaný člověk na Covid-19 se objevil také v kolektivu brněnského HaDivadla. „Případ jsme včas podchytili, probíhá trasování naše vlastní a rovněž ve spolupráci s hygienickou stanicí. Diváci s dotyčným nepřišli do rizikového kontaktu," oznámili zástupci divadla na svém facebooku.

Divadlo z důvodu preventivních opatření před šířením Covid-19 ruší do 28. září program. „Ohledně vracení vstupenek bude diváky napřímo kontaktovat naše pokladna, která je nadále otevřena ve všední dny od desíti dopoledne do šesti podvečer," doplnili zástupci souboru.

Na zhoršující se situaci zareagovala i brněnská diecéze. Biskup Vojtěch Cikrle vyzval duchovní správce farností, aby v kostelích a kaplích z kropenek odstranili svěcenou vodu a věřící při bohoslužbách vynechali pozdravení pokoje. Svaté přijímání mají kněží podávat na ruku a dodržovat přitom hygienická opatření. „Prosím, abychom všechna nařízení a omezení přijímali jako výraz ohleduplnosti a zodpovědnosti vůči druhým," sdělil Cikrle.