Podle ředitele Veřejné zeleně města Brna Jozefa Kasaly za nehezké žluté ostrovy ve městě často může i nevhodný druh trávy. „Na některých místech za její vzhled nemůže četnost sečení nebo to, že je tráva posečená příliš nízko. Rostou tam jednoleté trávy,“ upozornil.

V místech, o které se instituce stará, se podle Kasaly snaží nechávat trávu spíše vyšší. „Zkoušíme také rozsévat speciální trávové směsi, třeba v parku u Špilberku, kde je i v těchto dnech tráva krásně zelená,“ podotkl. Jinde, například v parku Koliště, zase zkouší postupné sečení, kdy trávu pracovníci posekají nadvakrát.

Osvěžení v horku. Ilustrační foto
Do Jihomoravského kraje se vrátí třicítky

Problémy s vysycháním trávníků řeší i v brněnských městských částech. „Nyní nám končí smlouvy s firmami na údržbu zeleně. Ve výběrovém řízení na nové jsme zadali, že trávu chceme nechávat delší a pokosy nebudou tak časté. Nebude to ale všude stejné, tam, kde se pohybuje více lidí, budeme kosit častěji, v místech s menším pohybem dáme šanci i lučním květům,“ zmínil starosta Brna-severu Martin Maleček. Upozornil, že městská část chce v dalších letech při sečení trávy reagovat na vývoj počasí v daném roce.

Tráva v Brně
- Kdo se stará: Veřejná zeleň města Brna, městské části a jimi najaté firmy.
- Problémy: některá místa jsou v létě zažloutlá, vyprahlá.
- Důvod: podle některých to může být příliš časté sečení nebo příliš nízko posečená tráva, důvodem může být i druh trávy (jednoleté trávy).
- Přístup Veřejné zeleně města Brna: méně časté sečení, nové travní směsi, postupné sečení.

Podobný přístup mají k sečení trávy i v brněnské Líšni. „Hledáme střední cestu. Na některých místech je vhodné snížit četnost sečení. Kolem chodníků, kde se pohybuje hodně lidí, ale chceme nechávat pravidelně udržovaný a sekaný travnatý pás,“ uvedl líšeňský starosta Břetislav Štefan. Podle něj je v městské části také několik míst s lučními trávníky.

Doslova zelenou oázou je v horkých dnech zahrada brněnské vily Stiassni, která mnohé návštěvníky zaujme tím, že její tráva není posečená. „Většinu zahrady tvoří kvetoucí louky. Aby zakvetly, můžeme je kosit jen dvakrát ročně,“ zmínila kastelánka vily Kateřina Konečná.

Podle ní kvetoucí louka přináší mnohé výhody. „I v těchto dnech je pořád zelená, což mluví samo za sebe. Louka neprosychá, zdržuje se v ní hmyz, poletují motýli,“ vyjmenovala Konečná. Upozornila však, že než louka získá konečnou krásnou podobu, trvá to i několik let.

Rezidentní parkování v Brně. Ilustrační foto.
Rezidentní parkování v Brně: padly první pokuty

Některým Brňanům by se vyšší travnaté plochy ve městě líbily. „Pamatuji doby, kdy v Brně na travnatých plochách kvetly kopretiny, plno pampelišek a mnoho jiných květin, dnes se vše seká, aby nic nezbylo. V horku, sotva vyroste jen kousek trávy, vídávám sekat pracovníky města vše až k hlíně,“ uvedla na sociální síti Jitka Havlová.