Na poslední chvíli udělovali návrhům, které jim nebyly sympatické, záporné hlasy. Tak se někteří Brňané snažili ovlivnit výsledné pořadí loňského ročníku participačního rozpočtu. Podobné pokusy nebudou možné v letošním ročníku hlasování. „Rozhodli jsme se pro úpravu hlasovacího systému. Každému zůstanou dva záporné hlasy, které ale už nebudou mít vliv na konečné pořadí,“ vysvětlil náměstek primátorky pro participaci Tomáš Koláčný.

O vítězích bude ve třetím kole participativního rozpočtu, které dnes začíná, rozhodovat pouze počet kladných hlasů. „I letos bude mít každý pět plusových hlasů a dva hlasy minusové. Návrhy, které dostanou více záporných hlasů ze soutěže vyloučíme,“ popsal nová pravidla Koláčný.

Úpravou hlasovacího systému se organizátoři snaží zajistit co největší možnou objektivitu projektu, ve kterém Brňané hlasují pro výstavbu nových veřejných míst a budov ve svém okolí.

Zahájení výstavy Tajemná Indonésie v brněnském Paláci šlechtičen.
Výstava odhalí tajemství Indonésie a připomene jubileum

V letošním ročníku si úspěšné projekty rozdělí pětatřicet milionů korun. To je o pět milionů korun více než v loňském roce. Maximální částka, na kterou může každý projekt dosáhnout však zůstává stejná, a to tři miliony korun. Návrhy, které lidé mohou ode dneška podávat, neomezuje téma ani účel. „Jedinými podmínkami jsou proveditelnost a také souhlas městské části, ve které mají být realizovány,“ popsal Koláčný.

Ze sedmadvaceti projektů, které uspěly v předchozích dvou ročnících, je zatím dokončených šest. Brňané mohou díky participativnímu rozpočtu vyrazit například na dobrodružné dětské hřiště, nebo do rostoucí stromové aleje.

Ne všichni jsou ale se stavbami realizovanými díky participativnímu rozpočtu spokojeni. Tuřanský zastupitel Leoš Prokeš například kritizuje výstavbu zdejšího skateparku. „Stojí na jiném místě, než bylo uvedeno při hlasování. Lidé tak souhlasili s jinou variantou, než jaká byla vybudována. Skatepark je navíc černou stavbou a povolení se musí řešit zpětně,“ popsal situaci Prokeš.

Novinky
- Pro letošní ročník vyčlenili radní o 5 milionů korun více než v loňském roce.
- Způsob hlasování se mění. Záporné hlasy už neovlivní pořadí vítězných projektů.

Problémy doprovázely také spuštění veřejných toalet v parku na Kraví hoře. Kabinky poháněné elektřinou ze solárních panelů byly často nefunkční. Na vině byl chybně nastavený akumulátor a špatné počasí. „Dnes jsou již plně funkční. Pro jistotu ale jejich nabití a provoz pravidelně kontrolujeme,“ uvedla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Podobným problémům se letos organizátoři snaží zamezit. „Proces návrhů a hlasování funguje dobře. Komplikace se objevují až při realizaci některých projektů. Spoluprací s městskými částmi se jim ale snažíme zamezit. Každý rok se díky zpětné vazbě zlepšujeme,“ řekl Koláčný.

Hlasovat pro projekty, které je ode dneška možné do participativního rozpočtu zařadit, budou lidé moci celý v listopadu.