Do současného územního plánu chtějí změny zapracovat v polovině příštího roku. Se vznikem úplně nového plánu politici počítají do tří let, kdy končí platnost stávajícího. „Na některé změny čekají obyvatelé Brna řadu let. Toto je cesta, jak postup urychlit, než bude mít město nový územní plán, který potřebuje především pro rozvoj bydlení a dopravy,“ uvedl městský architekt Michal Sedláček.

Územní plán v Brně
- od kdy: v Brně platí tentýž územní plán od roku 1994
- nyní: z původně navrhovaných 290 změn odborníci vyjmuli ty, které podléhají posouzení jejich vlivu na životní prostředí, zbylo 150 změn
- proč: chtějí tak zapracování bodů do územního plánu urychlit
- kdy: do plánu se mají změny promítnout do poloviny příštího roku

Plán na využití průmyslových areálů vítá třeba realitní makléř Petr Broža ze společnosti Realspektrum. „Je dobře, že se město rozrůstá tímto směrem a nezabírá zbytečně třeba ornou půdu v okolí města. Zájem o byty třeba ve Slatině lidé stále mají,“ uvedl.

Problém se nedostatkem míst k bydlení si na vlastní kůži vyzkoušel třeba Jakub Novotný. „Nečekal jsem, že výběr bude tak omezený a ceny vysoké,“ uvedl už dříve.

Počet bytů či domů má proto navýšit také navrhované změny některých zahrad na plochy pro stavbu domů.

Záchranáři společně s hasiči zachraňovali muže, na kterého v lese spadla větev.
Na muže v lese spadla větev. Záchranáři pro něj vyslali vrtulník

Z původního balíčku téměř tří set navrhovaných změn územního plánu odborníci kvůli jejich rychlejšímu zapracování vyjmuli ty, kterých se týkají krajské Zásady územního rozvoje.