Plánované Zelené nábřeží má vzniknout v Maloměřicích mezi ulicemi Kusákova a Parková. Původní projekt počítal se čtyřmi řadami bytových domů a devíti rodinnými domy, nově představila firma návrh na jednu bytovku a šestašedesát rodinných domů. „Plánovaný počet obyvatel klesne skoro o polovinu na čtyři sta čtyřicet lidí. Ubude také počet parkovacích míst," oznámil ředitel stavební firmy Tomáš Kaláb.
Některým lidem z oblasti se nelíbil nárůst dopravy i zástavba vyššími domy. Proti projektu sepisovali před půl rokem petici. „Mně osobně to nevadí, ale vím, že místní o tom diskutují. Původně to měly být nízké domky, jako jsou všude okolo, ale poté se objevila informace, že domy budou vysoké, což hodně lidem vadilo," prohlásila tamní obyvatelka Jitka Svobodová. Část obyvatel by na atraktivním místě na levém břehu Svitavy raději viděla park.
Proti se před půl rokem stavěla i radnice městské části. „Odsouhlasili jsme zástavbu určité hustoty a na tom trváme. Pokud ale splní všechny podmínky, tak výstavbě nikdo nebude bránit," informoval starosta Maloměřic a Obřan Vlastimil Břicháček.
Na veřejné diskuzi lidé chtěli, aby v prostorách Zeleného nábřeží vznikl obchod nebo hřiště. „Jsme tomu otevření," reagoval Kaláb.
Podle starosty ale zastupitelstvo už odsouhlasilo vznik menšího obchodního domu několik set metrů daleko před komplexem Brněnských tepláren. „Obchodů je u nás málo, ale tohle by to mělo vyřešit," dodal Břicháček.
Původního vedení firmy odhadovalo, že začne stavět v roce 2020, realističtěji se jim ale nyní jeví termín 2021 nebo 2022. „Nárůst počtu obyvatel nebude skokový, na to nemáme ani stavební kapacitu. Spíše se rozloží do dalších šesti let," uvedl Kaláb.
Val za 30 milionů
Než ovšem začnou hloubit základy pro domy, musí vyřešit ještě jednu věc – oblast je z osmdesáti procent v záplavové zóně Svitavy. Zástavbu ochrání protipovodňový val. „V lokalitě by mělo dojít ke zvýšení terénu a vybudování odsazené hráze. Opatření jsou v souladu s protipovodňovou ochranou Brna," potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Stavbu za třicet milionů korun zaplatí stavební firma. „Postavíme to sami, ale po dokončení valu ho předáme povodí," zmínil Kaláb.