Festival byl otevřen všem se zájmem o nejnovější vymoženosti kosmického odvětví. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout třeba pětinásobnou zmenšeninu rakety Vega, která prvně vzlétla do vesmíru v roku 2012. „Jejím úkolem je vynášet satelity na oběžnou dráhu Země. Díky českým dílům dispensoru jich nyní vynese až pětatřicet najednou,” vysvětlil Václav Havlíček z týmu S.A.B. Aerospace.

Podle něj raketa ve svých začátcích vynášela pouze dva až tři satelity. S dnešní technologií je možné snížit váhu dilčích částí rakety, ale také vyrábět mnohem menší satelity. „Šetříme tím materiál i energii. Tohle bude v pořadí už patnáctý let,” doplnil.

Policisté kontrolovali v úterý ráno u Nosislavi připravenost řidičů na zimní období.
Nehod kvůli námraze přibývá. Policisté kontrolovali připravenost řidičů

Nějvetší atrakcí, kterou si návštevníci mohli prohlédnout, byla pak samotná maketa družicového dispenzoru od S.A.B. Aerospace v reálné velkosti. „I tuhle maketu využíváme na pracovištích, například abychom proměřili délku káblů které do dispensoru zavádíme. Skutečný díl je však vyrobený z uhlíkových vláken a slitin hliníku a je velmi lehký,” řekl Havlíček.

Na festivalu, ktorý se koná v rámci Czech Space Week, druhý rok v Brně odprezentovalo svoje produkty několik desítek firem. Pomocí festivalu hledají nové tváře do svých pracovišť nebo uzavírají nové spolupráce. „Je to i pro firmy, které zatím v kosmickém průmyslu nefigurují a chtěly by se dozvědět, jak na to. Možnosti tady mají opravdu obrovské. Pracovní příležitosti si najdou i studenti,” upřesnila marketingová manažerka ESA BIC Kateřina Syslová.

Ilustrační foto
V Merhautově ulici srazil řidič starší ženu. Utrpěla lehká zranění

Podle ní je akce příležitostí odprezentovat, co všechno se v oblasti kosmického průmyslu vyrábí v České republice. „Průmysl postupuje obrovskou rychlostí. Novinek vyráběných u nás tu máme hodně. Jsou tu třeba dronové technologie, rover nebo součástky družic,” dodala.

BARBORA NEŠPOROVÁ