Změnu trhů připustil bývalý starosta Martin Landa, který je v současné době místostarosta. „Jedna z největších investic, která městskou část čeká, je rekonstrukce Moravského náměstí. Park bude vypadat odlišně a nevím, zda se vrátíme k šapitó nebo trhy pojmeme jinak,“ uvedl Landa.

Nový starosta Vojtěch Mencl vidí největší problémy Brna-středu v dopravě a dostupnosti bydlení. „Musíme urychleně s představiteli Brna jednat o zavádění rezidentního parkování a domluvit se na postupu v dalších etapách na okraji městské části. Lidé si tam stěžují, že nemají kde parkovat. Stojí tam totiž řidiči z placených zón,“ informoval Mencl.

Ilustrační foto
Chodci padali, vlaky se zpožďovaly. Jižní Moravu sevřela ledovka, brzy se vrátí

Nový starosta chce také zrychlit obsazování obecních bytů. „Jednou z možností je přidělování bytů na opravu vlastním nákladem. Nájemníci si byt za svoje peníze opraví a náklady jim poté odečteme z nájmu,“ řekl.

Nové vedení Brna-střed:
- Hlavní priority nové koalice Brna-středu jsou bydlení a rezidentní parkování.
- Připouštějí změnu vánočních trhů po rekonstrukci Moravského náměstí.
- Rušit dřívější projekty zatím nový starosta Vojtěch Mencl nehodlá.
- Spory vyvolal post předsedy kontrolního výboru.

O žádném projektu minulé rady, které by chtěl rušit, zatím neví. „Musím se však ještě podrobněji seznámit s agendou,“ upozornil starosta.

I když noví radní z koalice občanských demokratů, hnutí ANO a lidovců vládnou teprve několik dní, už si vysloužili kritiku od části opozice. Bývalé místostarostce za stranu Zelených Jasně Flamikové se nelíbí výběr předsedy kontrolního výboru. „Byli jsme domluvení se zástupci Žít Brno, že většina opozice bude hlasovat pro mě. Ale koalice si prohlasovala člena Pirátů. Jenže ti jsou spíše tichá podpora vedení městské části, místo toho aby plnili kontrolní funkci. V koalici jsou stejní lidé, se kterými sedí na radnici Brna,“ zhodnotila Flamiková.

Hokejista Tomáš Plekanec s dresem, ve kterém bude nastupovat za Kometu.
Složení útoků Komety: Erat a Plekanec spolu v lajně? Jedině s "novým Nečasem"

Podle zástupců Pirátů byla volba v pořádku. „Nevidím žádný problém. Bývá běžně tradicí, že předseda kontrolního výboru je člen nejsilnější opoziční strany. A to jsme my. Bez hlasů koalice nemůže post získat nikdo, ani Flamiková,“ prohlásil pirátský zastupitel Róbert Čuma.

Nic zvláštního na výběru nevidí ani politolog Lubomír Kopeček. „Stává se, že strany, které jsou v čele Brna jsou v městských částech v opozici a naopak. Nemůžeme se tomu vyhnout. Nemyslím si, že je to nějaký zásadní problém,“ poznamenal.

Ilustrační foto.
Výluka na brněnském nádraží: cestu lidem zpříjemní nové čekárny