Ztráta sukulentu byla pro brněnského penzistu zvlášť bolestivá proto, že rostlina, ze které kaktus Břetislav pochází, patří mezi rodinné dědictví. Další odnože tak zdobí hroby členů rodiny z několika předešlých generací. „Jmenuje se po mém pradědovi Břetislav. Vraťte mi Břéťu, prosím! Kaktus mi manželka pěstovala na hrob,“ stojí na ceduli.

Příspěvky o smutné události sdíleli lidé na několika sociálních sítích X i Facebook. „Cože? To už nebude žádný Břetislav IV.,“ okomentoval fotografii jeden z uživatelů Facebooku. Původní majitelé kaktusu Břetislava se k události odmítli vyjádřit.

Orloj na náměstí Svobody v Brně.
KVÍZ: Caracas, Augec či Monte Bú. Otestujte si, jak dobře se vyznáte v Brně

Že je žádost napsaná komicky a působí trochu jako žert, si myslí Brňanka Aneta Dvořáková. „Ale jestli je to pravda, tak je to teda odpornost, obzvláště v bytech pro důchodce, kde se lidi chytají drobných věcí, které jim tvoří takový jejich mikrovesmír a pomáhají jim to tam zvládnout,“ míní Dvořáková.

Hřbitovní dekorace v podobě kaktusu by podle botaničky Martiny Sojnekové mohla představovat riziko pro ekosystém, protože se jedná o nepůvodní druh. „Z botanického hlediska nevidím ve vysazování rostlin z čeledi kaktusovitých na hroby problém, pokud ovšem nehrozí jejich rozšíření do volné přírody, kde tyto druhy mohou nadále přetrvávat a rozrůstat se,“ vysvětlila botanička. V současné době se tak podle ní děje v teplejších oblastech republiky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Krása pohledět nedaleko Brna. Rakovecké údolí pokryly koberce bledulí

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil