Opilci na cestě z baru, vandalové i neukáznění řidiči. Všichni si za terč ničení a krádeží vybírají dopravní značky. Ty pak končí buď jako trofej doma na zdi, nebo polámané v nedalekém příkopu. Jen na území Brna pracovníci Brněnských komunikací každý měsíc opraví nebo vymění víc než patnáct set značek.

Zloděje nebo vandala je velmi těžké chytit. „Občas se nám podaří přistihnout pachatele přímo při činu. Naposledy narazila o Vánocích hlídka strážníků na opilého mladíka, který si přes brněnské náměstí Svobody nesl přenosnou dopravní značku,“ sdělila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Hlídce se muž přiznal, že si značku nesl domů jako suvenýr. Případy poškozených dopravních značek však většinou končí nevyřešené.

Hrozí až 8 let vězení

V posledních dnech jich strážníci řešili několik. Chybějící nebo zničenou značku jim nejčastěji oznámí lidé, kteří bydlí v okolí a všimnou si toho. „Nedávno nám například volali, že na Juliánovském náměstí v Židenicích někdo zničil značku zákaz vjezdu. Je možné, že se nehodila některému neukázněnému řidiči. Den před tím zmizelo označení parkoviště v Hrázké ulici v brněnských Medlánkách,“ popsala nedávné případy Kapitančiková.

Jestli spáchali vandalové jen přestupek, nebo trestný čin, záleží na výši způsobené škody. K přestupkové komisi se pachatel dostane častěji než před soud. Může dostat až tísícikorunovou pokutu.

Když se vandal zaměří na semafor nebo dražší dopravní značení, může se dopustit i trestného činu. „Nejčastěji jde o přečin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Chybějící značka může totiž někdy ohrozit bezpečí a zdraví řidičů. Pak se zloděj dopouští obecného ohrožení,“ uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Za to hrozí až osm let vězení.

Na řešení případů zničených dopravních značek spolupracují strážníci i s brněnským magistrátem. „Vytipováváme společně úseky, kde hrozí větší nebezpečí krádeží a ničení. Je to hlavně v okolí diskoték a nočních klubů,“ sdělil vedoucí magistrátního odboru dopravy Vladimír Bielko.

Zničené a ukradené značky vyměňují a opravují pracovníci Brněnských komunikací. „Na správu dopravního značení dostáváme od města pětatřicet milionů korun ročně. Na opravy po řádění vandalů a zlodějů z toho ale nejde celá částka,“ konstatoval generální ředitel Brněnských komunikací Arne Žurek.

Trpí Brno i okolí

Dodal, že nejlevnější značka stojí dva a půl tisíce korun. Za dražší plastový maják zaplatí Brněnské komunikace až šestnáct tisíc. „Značky naštěstí většinou nejsou tolik zničené a můžeme je opravit. Měsíčně jich obnovíme nebo vyměníme půldruhého tisíce,“ dodal Žurek.

Vandalové neřádí jen v Brně, ale i v jeho okolí. „Loni v listopadu například u Ivančic na Brněnsku zničila parta kamarádů na cestě z diskotéky dvaadvacet dopravních značek a šestačtyřicet směrových sloupků,“ uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.