Téměř stovku mladých ovocných stromků vysadili kolem frekventované cyklostezky Brno-Vídeň představitelé Přibic na Brněnsku s pomocí tamních obyvatel. Vidinu rozkvetlé aleje hrušek, třešní nebo moruší jim však vzápětí překazili dosud neznámí pachatelé, kteří měli nedbalým rozprašováním herbicidu mladé stromky zničit. „Bylo by příjemné moct si v budoucnu utrhnout po cestě nějaké ovoce na posílení a osvěžení. Vysadit ovocnou alej byl opravdu dobrý nápad, škoda, že to tak dopadlo,“ okomentoval událost cyklista Roman Šantavý, který místem rád projíždí.

Podle vedení obce jsou za úhyn stromků zodpovědní zemědělci z firmy Agroproduct, kteří si v blízkosti cyklostezky pronajímají pole. Aby na přilehlých pozemcích zamezili růstu plevele, měli prý na konci dubna provést ochranný postřik. „Alej zřejmě nezničili záměrně, přípravek se jim ale dostal až k cyklostezce a způsobil úhyn stromků. Ty už tehdy měly nové zelené větvičky, pak ale najednou začaly černat,“ vysvětlil přibický starosta Miroslav Effenberger.

Nový kruhový objezd v brněnských Černovicích.
Zasadili stromy, aby je vzápětí přesunuli jinam. Lidé v Černovicích se bouří

Zemědělci ale tvrdí, že za úhyn stromků mohou škůdci. Mezi oběma stranami se tak na základě vzájemných obvinění rozhořel spor. „V žádném případě to není naše vina, je to naprosto vyloučené. Každý strom potřebuje prostor k růstu, což se starostovi nepovedlo zajistit, protože kolem ovocné aleje rostl téměř metr vysoký plevel. Proto se k rostlinám dostalo i množství škůdců,“ reagoval jednatel společnosti Agroproduct Václav Koubek. Zároveň dodal, že ve zmíněném období neprovedli ošetření herbicidy právě proto, aby nově vysazené stromky nepoškodili.

Neshody mezi oběma stranami zatím přibický starosta Effenberger prostřednictvím policistů řešit nechce. Podle informací Rovnosti ale vedení obce pronajímá zemědělcům z Agroproductu v blízkosti cyklostezky několik pozemků, u kterých jim od začátku letošního roku vznikl dluh na nájemném. „Řešil jsem to s nimi samozřejmě i osobně. Zatím od nás dostanou čas do podzimu. Úhynem stromků nám vznikla škoda ve výši několika desítek tisíc korun. V případě, že se ji rozhodnou zaplatit, jsem ochoten se domluvit, jinak budeme nuceni jim pozemky, u kterých dluží na nájemném, zabavit,“ poznamenal starosta Effenberger.

Kdo je ve skutečnosti viníkem úhynu mladých stromků, bude podle Effenbergera těžké dokázat. „Řešil jsem to i s vedoucím odboru životního prostředí. Je to ale věc, která se velmi složitě prokazuje,“ konstatoval.