„Na přechodnou dobu také odkládáme neakutní vyšetření na radiodiagnostickém oddělení. Týkají se rentgenu, ultrazvuku, endoskopií a dalších. Akutní případy samozřejmě ošetříme. Omezení se netýká lidí s onkologickým onemocněním," informovala na sociální síti znojemská nemocnice.

Omezený je v následujících dnech rovně provoz tamních ambulancí pro pacienty, kteří byli objednaní na pravidelnou kontrolu. Ti se mohou telefonicky přeobjednat a recept ji nemocnice zašle pomocí sms zprávy.

„Lidé s chronickými onemocněními, u kterých se jejich stav zhorší, budou samozřejmě ošetřeni. Omezení se netýká lidí docházejících na chemoterapii a radioterapii," stojí v oznámení.

V Nemocnici Znojmo platí až do odvolání zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních.

Onkologický ústav ruší preventivní prohlídky

Další preventivní opatření začnou platit v souvislosti se zvyšujícím se počtem nakažených koronavirem na jihu Moravy od pondělí v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. „Na třicet dní rušíme všechny preventivní onkologické prohlídky u zdravých lidí, jako například ultrazvuk prsou, dále preventivní prohlídky u zdravých lidí s dědičnými nádorovými syndromy a rovněž o screeningovou mamografii a kolonoskopii. Rušíme rovněž všechna kontrolní vyšetření u onkologických pacientů, u kterých byla ukončena onkologická léčba a nyní nemají žádné projevy onkologického onemocnění,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Tato opatření se netýkají nově diagnostikovaných onkologických pacientů se solidními tumory, pacientů v aktivní onkologické léčbě nebo lidí, kteří v současnosti mají příznaky nebo podezření na nádorové onemocnění a chtějí se v Masarykově onkologickém ústavu nechat vyšetřit. „Věříme, že je lidé, kterých se opatření dotknou, pochopí. O případném prodloužení termínů budeme informovat,“ doplnila Joukalová.