Interiéry podniku připomínají život a dílo známého architekta, který se podepsal mimo jiné pod brněnské krematorium, budovu Českého rozhlasu nebo samotnou vilu Stiassni. Zároveň evokují kavárnu z dob první republiky Café Esplanade. Ta vznikla podle návrhu Ernsta Wiesnera na rohu dnešní Rooseveltovy a Jezuitské ulice, bombardování během druhé světové války a následná výstavba Janáčkova divadla však zapříčinily její zánik.

Nový podnik lidé najdou přímo ve vile Stiassni, v prostorách bývalé kuchyně. Návštěvníci projdou také na terasu s lodžií, která se otevírá do nejkrásnější části zahrady. „Kavárna ve vile a ostatně v celých Pisárkách citelně chyběla, jsem proto ráda, že se ji letos povedlo postavit. Ukrývá v sobě i expozici věnovanou architektu Wiesnerovi, jehož stavby jsou dodnes chloubou Brna a zaslouží si důstojnou připomínku,“ pochvalovala si kastelánka vily Kateřina Konečná.

Kavárnu lidé navštíví ve stejném čase jako vilu Stiassni, její vzhled si vzalo pod taktovku architektonické studio RAW. „Koncept, který jsme vytvořili, bych nazval didaktickou kavárnu, kde si host může k informacím o životě a díle Ernsta Wiesnera dát kávu. Nebo naopak, ke kávě dostane informaci. Při práci jsme vycházeli z dobových snímků kavárny Esplanade, zároveň jsme usilovali o to, aby použité materiály ladily s interiérem vily. Myslím, že například u kamene, kterým je obložený bar, se nám to povedlo,“ uvedl architekt Tomáš Rusín.

Kávu, kterou si návštěvníci Café Ernst na místě vychutnají, je inspirovaná dobou Ernsta Wiesnera. Přesněji se jedná o jednodruhovou výběrovou kávu s výraznějším pražením. „Ernst Wiesner je osobností, jejíž význam Brno dalece přerůstá. Jsem proto ráda, že připomínka jeho působení má zrovna formu kavárny. Symbolicky se tak na jiném místě znovu rodí slavná Wiesnerova kavárna Esplanade. Ideu se povedlo uskutečnit i za půlmilionového příspěvku města,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.