Simulované neštěstí včera druhým dnem cvičilo téměř pět set záchranářů při akci Zóna 2008. Tak se jmenuje největší cvičení v historii České republiky.

Je čtvrtek, krátce před osmou hodinou ráno. V autobusové vozovně Slatina nese jeden z řidičů do červenobílého autobusu balíček. Místo svačiny a termosky s kávou jsou v něm věci, které by „vyfasoval“ na cestu pro lidi, které se musejí evakuovat z oblasti postiženou radioaktivním prachem. V balíčku je neprodyšná kombinéza, plynová maska a balíček jodových tabletek. Ty jsou mohou řidiči zachránit život. Zajistí, že se na sliznici nezachytí radioaktivní látky. Nesnáší se totiž s jodem.

„Takových balíčků je sto. Přesně tolik autobusů má totiž brněnský dopravní podnik k dispozici ve chvíli, kdy by se museli ze zamořené oblasti evakuovat tisíce lidí,“ vysvětluje koordinátor cvičení Zóna 2008 Miroslav Menšík.

Hlášení o zpoždění

Jaderná havárie je však jen fikce, a tak do postižených vesnic vyjíždí jen jeden autobus. Do Vémyslic na Znojemsku, jedné z evakuovaných obcí, přijíždí s více než čtvrthodinovým zpožděním. Velitelé operace si „sekeru“ zapisují do svých diářů a musí tento problém při hodnocení cvičení řešit.

Při evakuaci totiž záleží na každé minutě. Za zpoždění nemůže řidič autobusu. „Důvod pozdního příjezdu je ten, že narozdíl od reálné havárie, jel autobus v běžném provozu. Pokud by však došlo k opravdovému výbuchu jaderné elektrárny, měla by kolona z Brna přednost,“ říká Menšík. Hladký průjezd sta autobusů by zajistila policie a armáda.

Evakuační autobus zastavuje pár minut před půl desátou u školy a zatroubí. Školník otevírá dveře a ze školy vycházejí děti zabalené do pláštěnek. Na nohou i rukou mají igelitky ovázané provázkem. Než nastoupí do autobusu, svléknou ochranné návleky a vyhodí je do popelnice.

Děti vědí, že se jedná o cvičení. Přesto jsou ukázněné a klidné. Až v autobusu se začnou smát a vesel mezi sebou bavit. Utichnou až ve chvíli, kdy za nimi přichází nový jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Nemáte strach?“ ptá se školáků. Děti obavy nemají. Cvičení je pro ně zpestření vyučování. Na rozdíl od Haška, který v jejich věku zažíval branně-bezpečností cvičení každou chvíli. „V plynových maskách a pláštěnkách jsme pochodovali třeba i několik kilometrů,“ vzpomíná hejtman.

Roztok smyje radiaci

Jakmile je evakuační autobus obsazený, může vyrazit na další cestu. Zhruba po čtvrthodině přijíždí do dekontaminační zóny. Nejprve projíždí čistící branou. Na autobus stříká voda s chemickým roztokem, který radiační prach smývá. Když projede „mycí linkou“, vystupují z něj lidé. Ty změří vojáci přístrojem, který odhaluje radiaci.

Pokud je člověk „špinavý“, čeká ho další očista. Svlékne se donaha a musí se osprchovat. I při sprchování dohlíží na lidi vyškolení příslušníci hasičů nebo vojáci, kteří kontrolují, zda se zamoření lidé umývají pořádně. Bedlivě sledují očistu nohou a pohlavních orgánů, protože tam je obvykle nejvíce radiace.

„Vyčištěný“ evakuovaný člověk pak dostává provizorní oblečení. Navleče se do modrých teplákových souprav a na nohy obuje zelené tenisky. Takto „vymóděný“ pak nasedá zpátky do autobusu a odjíždí do evakuačního centra. „Dobrovolníka, který by se při cvičení osprchoval jsme nesehnali, takže se bez této scény musíme obejít,“ konstatuje jeden z hasičů, který stojí u mobilního sprchového koutu.

Při opravdové jaderné havárii by našly tisíce lidí ze zamořené oblasti přístřeší v Brně. Vyčleněné jsou na to koleje Vysokého učení technického. Přestože před školou zastavuje evakuační autobus krátce po poledni a vystupuje z něj jen hrstka „figurantů“, vysokoškoláci se na ně dívá s opovržením. Je totiž doba obědů a menza na kolejích je plná studentů.

„To je taky nápad, nacvičovat neštěstí při obědě,“ kroutí hlavou nakrátko ostříhaný mladík. Blonďatá slečna mu přitakává. „Jasně, proč si ho nenaplánují třeba na prázdniny,“ diví se studentka.

Skutečné neštěstí se ale na sto procent naplánovat nikdy nedá. Cvičení je sice podle plánu, ale v realitě mohou nastat nepředvídatelné situace. Například panika.

ON-LINE

12:39 - Evakuační autobus s lidmi z postižené zóny přijel do ubytovacího střediska Vysokého učení technického. Škola tam zařídila ubytování, stravování, zdravotnickou a psychologickou pomoc. Tímto cvičení pro dnešek končí, hasiči odpoledne svolají další poradu krizového štábu, kde vyhodnotí klady a zápory cvičení Zóna 2008.

11:22 - Bezprostředně poté, co lidé prošli dekontaminačním zařízením, nastoupili do autobusu v náhradním oblečením, což jsou modré teplákové soupravy a zelené vojenské tenisky, a míří do Brna. Tam je pro ně připraveno náhradní ubytování na kolejích Vysokého učení technického. Hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek, který se cvičení zúčastnil, byl překvapen tím, jak hasiči, armáda a policie mají dekontaminační zónu připravenou. "Doufám, že dekontaminační stany se budou stavět jenom cvičně." řekl Hašek. Předpokládaný příjezd autobusu do Brna by měl být krátce po poledni.

10:30 - Autobus, který odváží lidi z radiační zóny, je podle expertů kontaminovaný. Policie ho proto navedla do tzv. dekontaminační zóny. Ta je v obci Kubšice na Znojemsku a armáda společně s hasiči tam rozvinula dekontaminační pracoviště. Autobusy musí projet speciální branou, z níž teče chemický roztok, který z autobusu smyje radiaci. Poté musí z autobusu vystoupit všichny evakuovaní lidé, kteří projdou také kontrolou. Ti, kteří na sobě radiaci mají, musí do speciálního armádního stanu, kde se svlečou do naha a smyjí ze sebe nečistoty. I při sprchování dohlíží na lidi vyškolení příslušníci hasičů nebo vojáci, kteří kontrolují, zda se zamoření lidé umývají dostatečně. Bedlivě sledují, zda si pečlivě umývají nohy a pohlavní orgány, protože tam je obvykle nejvíce radiace.

09:37 - Děti ze Základní školy ve Vémyslicích evakuovali hasiči do přistaveného autobusu. Ten přijel na místo více než s čtvrthodinovým zpožděním oproti plánu cvičení. Důvod zpoždění byl ten, že narozdíl od reálné havárie, jel autobus v běžném provozu. Pokud by však došlo k výbuchu jaderné elektrárny, měla by kolona autobusů z Brna přednost. Tu by zajistila policie a armáda.

Děti vyšly ze školy v ochranných oblecích, které před nástupem do autobusu vyhodily do kontejneru. Každé dítě má papírek se svým jménem a datem narození, každé dítě má i ochrannou roušku.

08:21 - V okolí jaderné elektrárny poklesla radiace na takovou hodnotu, že můžou do postižené zóny vjet evakuační autobusy. Ty v těchto případech zajišťuje brněnský dopravní podnik a v případě jaderné havárie by na evakuaci vyčlenil sto autobusů. Při cvičení však do postižené zóny jede jen jeden. Řidič je vybaven ochranným oblekem, dýchací maskou a jodovými tabletami. U sebe má i přístroj, který měří radiaci. Autobus míří do Vémyslic na Znojemsku.
Čtěte také komentář: Siréna houká jindy než ve středu