Výlety do zahraničí i dovolené Brňanů začínají nástupem do zájezdového do autobusu u Janáčkova divadla. V současné době ale řidiči autobusů bojují s nedostatkem místa. Stání nutná k naložení či vyložení lidí jim totiž zabírají osobní auta.

Situaci kritizují dopravci. „I přes to, že třeba není dost volného místa, musíme u divadla lidi vysadit. Často je ale kvůli tomu nutné stát třeba na zastávce městské hromadné dopravy, což je špatně. Jindy zase cestující nadávají, protože musí přebíhat se zavazadly dál k místu, kde parkujeme. Podobné situace se dějí často,“ popsal potíže třeba majitel Autobusové dopravy Šafařík Jaroslav Šafařík.

Špatné parkování autobusů u divadla podle místopředsedkyně Asociace průvodců České republiky Mariny Sedákové ještě zhoršilo zavedení rezidentního parkování v Brně. „Momentálně je stav takový, že u divadla auta parkují ještě více a autobusy omezují,“ potvrdila.

Krátkodobé odstavení zájezdových autobusů má zlepšit připravovaná změna dopravního značení v Rooseveltově ulici. „Pracujeme na úpravě celého stání podél divadla tak, aby tam, stejně jako v minulosti, mohlo zaparkovat pět autobusů na třicet minut, kdy lidé vystoupí nebo nastoupí,“ řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Do budoucna má podle něj vzniknout také odstavné autobusové parkoviště v Králově Poli.„Naskýtá se nám možnost vzniku parkoviště v Křižíkově ulici. Zvažujeme kvůli tomu spojení několika pozemků pro vznik odstavné plochy. Chceme, aby mohli řidiči autobusů někam odjet, když lidi vyloží třeba u brněnských památek,“ vysvětil.

Odstavné parkoviště podle něj musí být především v krátké dojezdové vzdálenosti pro opětovné nastoupení cestujících.

Se zavedením modrých zón podle místopředsedkyně Sedlákové souvisí také špatný dojezd k historickým památkám v Brně s turisty. „Brno není tak vyhledávané město jako třeba Praha, Vídeň nebo Český Krumlov, abychom mohli lidi od centra odhánět. Potřebujeme tu turisty a ať už jsou sedmdesátiletí nebo osmdesátiletí. Mají peníze a chtějí je tu utratit, podívat se po památkách,“ uvedla Sedláková.

Dojezdem k historickým památkám se zabývá analýza, kterou už město má. „Na rovinu říkám, že řešit to v současné době je kvůli rozkopanosti Brna obtížné,“ zmínil radní Kratochvíl.