„Zásadní je pozvednutí atraktivity zoo. Některé pavilony jsou v takovém stavu, že se obávám, aby v dohledné době byly provozuschopné,“ upozornil v rozhovoru pro Deníku nový primátorčin náměstek Filip Chvátal.

Jak se v brněnské zoo změní pavilon, se kterým se původně počítalo pro chov šimpanzů?

Na dosud posledním zasedání radních jsme se shodli, že se projekt šimpanzího pavilonu přepracuje tak, aby tam mohla vzniknout subtropická expozice pro dželady. Bude to jak venkovní, tak vnitřní část za zhruba osmaosmdesát milionů korun. Projektu se bude účastnit vedení zoo i zástupci města s tím, že podmínky pro chov dželad přestavěný pavilon splní.

Ukázalo se, že pavilon je pro šimpanze nebezpečný
Šimpanzi se do Brna nevrátí. V zoo je nahradí nová expozice s menšími opicemi

Proč jste upustili od dřívějšího záměru zmodernizovat expozici šimpanzů?

Splnit podmínky pro chov šimpanzů by v dohledné době nebylo možné. Existovalo skutečně velké riziko, že bychom pavilon dostavěli a stejně bychom pro něj neměli adekvátní náplň. Pro mě je nové řešení ideální. Počet zhruba třiceti plánovaných dželad je poměrně velký. Pokud se vše podaří, bude výsledek velmi atraktivní, protože vnitřní expozice subtropů je něco, co v zoo skutečně chybí. Je tam sice množství venkovních pavilonů, ale ty vnitřní chybí.

Brněnská zoologická zahrada slaví sedmdesát let od svého otevření. Areál se za sedm desetiletí značně proměnil.Zdroj: se souhlasem Zoo Brno

Město nově vypsalo veřejnou zakázku na sanaci nestabilního svahu u výběhu lední medvědice. Kdy opravy začnou?

Chceme začít co nejdříve, navíc máme šanci získat dotaci přibližně ve výši 2,8 milionu korun. Není to většina sedmnáctimilionové investice, ale i tak jsme za možnou dotaci rádi. Svah se začal sesouvat, protože byl dlouhodobě odkopaný. Podloží je tam navíc skutečně velmi nestabilní, takže se jedná o akutní záležitost.

Jak ve vaší nové funkci náměstka hodnotíte dosavadní počínání vedení Zoo Brno?

Zatím jsme měli první velmi dlouhou schůzku, na které jsme si vyměnili všechny potřebné informace. Jsme schopní velmi rychle rozjet přípravu projektů, které budou zásadní pro to, aby se zoologická zahrada výrazně zlepšila z hlediska atraktivity pro návštěvníky. Prioritou pro mě je získat co největší množství peněz skrze dotace.

Zoo Brno bude v roce 2024 chovat nově pelikány. Ilustrační snímky.
Zoo Brno a plány na rok 2024. Lachtany medvědí vystřídají pelikáni

Vyjmenoval byste i další priority v souvislosti s modernizací zoo?

Některé projekty, jako je právě sanace nestabilního úbočí, už jsou rozjeté. Pracujeme ale také na aktualizaci strategie. Jednotlivé investiční záměry jsme schopni mít během několika týdnů nachystané, abychom si o nich mohli v koalici promluvit a ujasnit si priority z hlediska peněz a náročnosti jednotlivých plánů. Další záležitostí je marketing. Budu se co nejvíce snažit, aby byla zoo pro návštěvníky přívětivější. Poslední a nejdůležitější věcí je hlavní vstup. To je problém, který skutečně způsobuje konkurenční nevýhodu mezi ostatními zoologickými zahradami.

Myslíte si, že má brněnská zoo kvůli svým aktuálním problémům pošramocenou pověst?

Samozřejmě, že to vnímám. Proto jsme diskutovali i o tom, jak obrázek zoo navenek zlepšit, aby byla skutečně přívětivou zahradou. Hlavní podstatou problému je ale podfinancování brněnské zoo, které je dlouhodobé a nelze jej vyřešit během několika týdnů. Investice jsou proto zcela zásadní.

Filip Chvátal, Lidovci a Starostové (KDU-ČSL + Starostové a nezávislí)Náměstek brněnské primátorky Filip Chvátal.Zdroj: KDU-ČSL

Kdo je Filip Chvátal

  • Od února působí jako nový náměstek brněnské primátorky Markéty Vaňkové.
  • Ve funkci nahradil dlouholetého politika Jaroslava Suchého, který zůstal zastupitelem.
  • V gesci má nyní oblast životního prostředí, zemědělství a prorodinné politiky.
  • Dříve působil jako radní pro participativní rozpočet.
  • V minulém volebním období zastával funkci radního pro územní plánování.