Jedním z důvodů, proč klesá počet ptáků ve volné přírodě, jsou nelegální lovy. „Například ve Středomoří je každý rok uloveno na pětadvacet milionů ptáků, kteří jsou loveni jako delikatesy, pro zábavu nebo k prodeji do klícek,“ upozornil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. Dodal, že jako delikatesy lidé loví pěnice, strnady nebo drozdy. Vyloženě k jídlu jsou to pak křepelky nebo hrdličky.

Hrdličky je možné nově vidět v Brně na Mniší hoře. Samec dorazil z Nizozemska, samice z Německa. „Tento druh je vlajkovou lodí ochranářské organizace Birdlife International pro nebezpečí ptáků na migračních trasách. Hrdlička divoká je v Evropě trvale vyvražďována na tahu a je silně ohrožená zejména lovem. Například jedna španělská lovecká společnost svého času nabízela možnost úlovku přes dvě stě hrdliček či křepelek denně," zdůrazňuje problém kurátor.

Zdroj: Youtube

V České republice jsou silně ohrožené i další druhy, které čelí stejným nástrahám. „Jedná se o žluvu hajní a dudka chocholatého, v obou případech vždy nově chováme jednu samici. Ostatně o dudka pečuje Zoo Brno i přímo ve volné přírodě jižní Moravy prostřednictvím záchranného programu. Letos se podařilo dospělým jedincům, využívajícím naše speciální budky, vyvést jedenáct mláďat. Populace dudka chocholatého se v Česku odhaduje na sedmdesát až sto čtyřicet párů,“ poukázal Vaňáč.

Naopak z české přírody už prakticky vymizel dytík úhorní. „V zoo máme pár těchto ptáků z Polska. Dytík úhorní obývá stepní krajinu a má typické, obrovské oči pro noční vidění, také se ozývá silným křikem. Na našem území je v současné době evidován jediný divoký exemplář,“ konstatoval Suvorov.

Zdroj: Youtube

Ptačí kolekce brněnské zoo je také bohatší o dva ohrožené druhy bažantů. Bažanta mikado chová jen deset zahrad na světě. Úplně novým druhem je jeřáb panenský v Králově voliéře v Beringii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Arnoldova vila v Brně po velké rekonstrukci. Nahlédněte dovnitř

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov