Stále však zůstane povinnost nosit roušky v pavilonech, a to do začátku července. „Pořád budou platit hygienická opatření a po celé zoo budou mít návštěvníci k dispozici dezinfekci,“ uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Zoo na léto plánuje čtyři tradiční akce, mimo jiné Den adoptivních rodičů, kdy budou mít návštěvníci, kteří přispěli na chov některého ze zvířat, vstup zdarma, nebo například přednášky ke Světovému dni šimpanzů.

Krom obnovení akcí vedení zoo připravilo i zcela novou expozici. Na znečištění vod plastovým odpadem má upozornit nové akvárium v pavilonu Exotárium. Plasty zamořené akvárium tak názorně ukazuje, jak zamoření vod může vypadat. Plasty v novém akváriu jsou pečlivě vybrané tak, aby se do nich ryby nezamotaly nebo aby je nesnědly. Nehrozí jim tak nebezpečí, se kterým se ve vodách obvykle setkávají.

Zoo je součástí několika iniciativ, které upozorňují na znečištění moří a vod a snaží se proti nim bojovat. „Lidé si obvykle znečištění vod nedokážou představit, proto jsme chtěli lidem představit názornou ukázku. Doufáme, že začnou více přemýšlet o tom, kam se jejich odpad může dostat,“ řekl k akváriu kurátor chovu ryb, plazů a bezobratlých Zoo Brno Petr Šrámek.

Brněnská zoo znovuotevřela po více než měsíci 25. dubna. Podle jejího vedení za dobu koronavirových omezení přišla asi o šedesát tisíc návštěvníků a sedm milionů korun. To ovlivnilo i dlouho chystané projekty jako cesta do pravěku, které se nakonec neuskuteční.

MAGDA DUHONSKÁ