Více návštěvníků však chtějí do zoo přilákat novými přírůstky. Tygry, soby, lamami či papouškem.

„Mimořádně vysokou návštěvnost v loňském roce způsobilo narození ledních medvíďat. Letos jsme se vrátili zhruba tam, kde jsme byli předtím,“ uvedl mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra. S menším počtem lidí se zoo potýkala i o letních prázdninách. „Lidé více šetří kvůli ekonomické krizi. Také jsme měli smůlu na počasí. Mnoho prázdninových víkendů bylo deštivých. Běžně k nám o víkendu zavítá i deset tisíc lidí. Když prší, přijde třeba jen pět set,“ dodal Hrazdíra.

Zoo proto odložila stavbu nových výběhů a expozic pro lamy či kozorohy. Nebudou peníze ani na stavbu rybníka pro vodní drůbež či úpravu dětské zoo. „Projekty dotované městem a Evropskou unií samozřejmě běží dál,“ upozornil Hrazdíra.

Ředitel Brněnské Zoo Martin Hovorka věří, že více návštěvníků nalákají v příštím roce nové druhy. „Nedávno jsme k sobě konečně připustili nový pár tygrů. Doufáme, že tak do tří měsíců se spáří a příští rok budeme mít mláďata,“ uvedl Hovorka. V posledních letech měla zoo s rozmnožováním tygrů problémy. „Dokud měli starý a škaredý výběh, množili se jak diví. V tom novém a exkluzivním už jim to jde špatně,“ řekl ředitel.

V zoo chtějí rozšířit i výběh s losy a soby. Při cestě na konferenci do Kodaně navštíví vedení zoo čtrnáct spřátelených zahrad na severu a v Pobaltí. „Chceme si přivést jednoho samce a čtyři samice. Los je totiž harémové zvíře. Kdyby všechny čtyři měly malé losy, budeme mít již devítičlenné stádo,“ plánoval Hovorka. Ten má v plánu dovést losy do Brna letos na podzim, aby jim ulehčil aklimatizaci. „Přes zimu si zvyknou a jaro a léto pro ně nebude tak hrozné,“ vysvětlil Hovorka. Dosud si totiž zoo měla tři losy a dva z nich kvůli teplu uhynuli.

KLÁRA ŽIDKOVÁ