Bylo krátce po jedenácté hodině dopoledne, když do brněnské zoo přijelo terénní auto s velkým přívěsem. V něm byla schovaná žirafí samička Toscha. Po tří a půl hodinové cestě z Dvora Králové nad Labem byla pořádně unavená. Přesto chovatelům netrvalo dlouho a dostali ji z přívěsu do stáje. Toscha se nenechala k prvním krokům v novém domově přemlouvat déle než pět minut. Ještě předtím profesionálně zapózovala fotografům a pak zmizela ve stáji.

„Vyšlo to úplně skvěle. Kdyby se žirafa splašila, mohla by si hodně ublížit, ale zvládla to na výbornou. Pro jistotu tady byl připravený veterinář, ale nakonec nebyl potřeba,“ neskrýval spokojenost ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Jen hodinu poté, co si Toscha začala zvykat v brněnském domově, opustila rodnou zahradu žirafí slečna Julie. „Musela jít do jiné zoo, protože je s ostatními žirafami ve výběhu příbuzná. Chtěli jsme obohatit genofond naší zoo,“ vysvětlil stěhování provozní zoolog Jiří Vítek.

Ani Julie nedělala pracovníkům zahrady žádné problémy a po krátkém váhání bleskově přeběhla do připraveného přívěsu. Přitom ji zvědavě sledovaly ostatní žirafy z výběhu. I ji čekala náročná tří a půl hodinová cesta, tentokrát opačným směrem do Dvora Králové.

Brněnská zoologická zahrada má s Toschou dlouhodobé plány. „Až bude o něco starší, určitě budeme chtít, aby měla mladé,“ uvedl Hovorka. Žirafími mláďaty se však budou Brňané kochat mnohem dříve. „Dvě samičky, které máme ve výběhu, jsou březí. Jedna by měla porodit v prosinci, druhý porod čekáme na přelomu jara a léta příštího roku,“ uvedl Hovorka.

Brněnská zoo teď chová i s Toschou tři žirafí samičky a jednoho samce. Žirafa síťovaná dorůstá výšky až šesti metrů a může vážit i jednu tunu. Přirozeným prostředím je pro ni buš a savana v Etiopii, Somálsku a severní Keni. Dennodenně sežere jedna žirafa kolem padesáti kilogramů potravy.