O průvodu, který začal v pět hodin před kostelem svatého Tomáše na Moravském náměstí, brzy ví celé město. Bubnování se nese Dominikánským i Šilingrovým náměstím až ke katedrále svatého Petra a Pavla. Právě tam šik zastaví a začne provolávat slávu císaři. „Vive l’empereur!“ křičí vojáci a po nich opakují i přihlížející.

Brzy se ze hřbetu arabského hřebce Marenga ozve i oslavovaný. „Vive la cavalerie!,“ zvolá císař a mává svým dvourohým kloboukem.

Vojsko poté pokračuje Radniční ulicí k Zelnému trhu do Biskupského dvora. Tam se už mačkají stovky lidí, aby všichni viděli, jak brněnští konšelé předají císaři klíč od města. Napoleon poté zdraví přítomné z balkonu. „Nepřišli jsme ničit vaši svobodu ani vaše životy. Byl jsem donucen vést svoji armádu do války proti anglické oligarchii, která pro vlastní zájmy vehnala do války rakouského císaře a také cara všech Rusů. Francouzský národ ani jeho císař na válce nenese vinu. Jsem rozhodnut nepřítele porazit a vrátit vaší zemi a celé Evropě klid a mír,” pronáší dobyvatel. Odpovědí je mu bujarý potlesk.

O několik minut později už návštěvníci sledují velkoplošné promítání na domě, kde brněnský tiskař Kajetán Unterweger popisuje útrapy obyvatel, kteří museli snášet francouzské vojsko. „Mně i dceři se akce moc líbí. Jsme tu poprvé. Pozval nás kolega, který bubnuje jako voják. Šly jsme celým průvodem až sem na Biskupský dvůr a budeme sledovat celý program,“ těší se Brňačky Petra Machatová s dcerou Adélou.

Do dobové nálady diváky přenesou také herci spolku Exulis, kteří sehrají scénu připomínající vztah místních s francouzskými vojáky. „Prosím vás, děti držte doma, čeleď také. A pánové! Hlídejte si své ženy a hlavně dcery, ať nenaváží styk s nepřítelem,“ apeluje na místní radní.

Dvorem se brzy začnou ozývat ostrá slova v češtině i francouzštině a schyluje se k šermířskému souboji. „Pojedete zpět do Paříže, ale v rakvi!“ vyhrožuje Brňan. Francouz se nelekne a tasí. Boj však skončí remízou, a tak muži situaci vyřeší galantně. Vyzvou dámy z publika ke krátkému tanci a poté se shodnou na tom, že život se má místo hádek hlavně užívat. „Pojďme se napít. Zveme vás na slivovicu!“ křičí nadšeně jeden z šermířů. „Très bien,“ odpoví souhlasně Francouzi.

Areál Biskupského dvora poté rozezní bubeníci Spolku válečného hlomozu Banda Allegra. Diváky neodrazuje ani stále sílící déšť a nadšeně tleskají. „Nám počasí náladu nezkazí. Vidíme Napoleona poprvé a moc se nám líbí. Hlavně dětem. Máme sedmiletého syna a čtyřletou dceru,“ poznamenává Brňanka Blanka Martinovská.

Akce končí kolem osmé hodiny pietním aktem na Petrově, kde se lidé pomodlili za oběti válek. „Chceme ukázat, že bitva u Slavkova není jen o Slavkově, ale je také hodně o Brně, protože tady vše začalo. V průvodu šlo zhruba padesát herců. Někteří dorazili až z Itálie, jako například náš tradiční představitel Napoleona Roberto Colla. Počasí nám bohužel tolik nepřeje, ale i tak jsem spokojený. Průvod byl krásný,“ pochvaluje si organizátor akce Libor Opluštil.