Dvaadvacetiletá Běloruska je studentkou vysoké školy a majitelkou restaurace v Brně. Její přátelé a příbuzní žijí na Ukrajině. „Mám strach o všechny, kdo jsou v současné době na Ukrajině. Obávám se toho nejhoršího, že po válce zůstane spoustu obětí,“ sdílí studentka.

Její příbuzní aktuálně opouští Ukrajinu do té doby, než se situace uklidní. Nemají to jednoduché, protože v místě kolabuje doprava. „Dnes ráno bylo zničeno mnoho letišť. Navíc letecké společnosti nechtějí vstoupit do ukrajinského vzdušného prostoru. Na výjezdu z Kyjeva se nyní tvoří hodinové dopravní zácpy,“ popisuje majitelka restaurace.

Ukrajinka Anzhela Tarasova žije už šest let v Brně.
Panika a strach o rodinu, tak vidí válečnou krizi Ukrajinka žijící v Brně

Mnoho lidí, kteří zůstali ve svých městech, se podle Bělorusky přesouvá do protiatomových krytů. „Před několika hodinami ukrajinský prezident přijal zákon o plné mobilizaci. Lidé jsou velmi vyděšení, protože takový výsledek nikdo nečekal. Mnoho rodin řeší problémy se starší generací, kteří za žádnou cenu nechtějí opustit své domovy,“ říká mladá žena.

Komunikace s příbuznými na Ukrajině je podle studentky obtížná. „Podle posledních zpráv je v místě špatný internet. Lidé vykoupili potraviny a v tamních obchodech jsou prázdné pulty,“ uvádí Běloruska.

Vyjet z ukrajinského Kyjeva trvá dlouhé hodiny, téměř šest hodin. Po krajnici chodí lidé s plnými taškami, někteří za sebou vezou i kufry.
Svědectví z bojiště: Kdo může, mizí rychle pryč, říkají známí reportérky Deníku

Mladá žena se snaží podpořit všechny, kterých se válka aktuálně týká. „V prvé řadě chci pomoci kuchařce, která pracuje u mě v restauraci a odjela tam na dovolenou za příbuznými. Snažím se jí zařídit víza pro její děti. Je mi líto všech bezbranných lidí, kteří jsou napadáni. Přeji si co nejdříve klidné nebe nad našimi hlavami,“ doufá majitelka restaurace.