„V rámci stavby nového dopravního uzlu tramvají v areálu brněnského kampusu byla prodloužena tramvajová linka až do areálu nemocnice tak, aby naše Záchranářská šalina mohla transportovat pacienty na příslušná pracoviště. Jak nám nyní potvrdilo vedení nemocnice, stavební práce v areálu byly dokončeny a pro Záchranářskou šalinu jsou připraveny tři nové zastávky v areálu. A sice Interní ambulance, Urgentní příjem a Patologie, kde bude konečná stanice,“ přiblížila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Žhavá novinka vozového parku DPmB?

Podle šéfky záchranářů budou zdravotníci využívat šalinu hlavně v době pátečních a sobotních nočních služeb k transportu pacientů z centra města. „Plánujeme koordinaci odjezdů ze zastávky Hlavní nádraží s dobou známých brněnských rozjezdů, tedy každou hodinu. Navíc v termínech víkendů po výplatě a za úplňku posílíme odjezdy na každou půlhodinu. Zároveň mě těší, že právě naše organizace jako první využije svou šalinu i k ostrým zásahům,“ uvedla Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.

První hospic pro děti vyroste v areálu sociálních služeb na brněnské Kociánce.
První dětský hospic v Brně začnou stavět v červenci

O nasazení Policejní šaliny k pronásledování pachatelů uvažují i jihomoravští policisté. „Podle velitele speciálního oddělení pro šalinové stíhání jsou výkonově policisté se svou šalinou spokojeni. Obzvlášť oceňují její schopnost rozrážet dopravní zácpu. Co jim však činí potíže, je nespolupráce pronásledovaných, kteří mají často tendenci opouštět stávající síť kolejiště, a ztěžují tak pronásledování,“ přidal se policejní mluvčí Pavel Šváb.

Bezdomovec u brněnského hlavního nádraží. Ilustrační foto.
Práce v polní praxi. Bezdomovce v Brně léčí přímo na ulici

Hůře jsou na tom brněnští hasiči, jejichž plány na vybudování vysokozdvižné plošiny na šalinovém podvozku narážejí již v prvních úvahách na elektrické vedení nad kolejištěm. „Již nám bylo ale přislíbeno, že v blízké budoucnosti dojde k přechodu brněnských šalin na bezdrátové napájení na principu Wi-Fi,“ uvedl s nadějí v hlase mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Toto už apríl není, podívejte se:

Jediným aktivním vozidlem IZS na šalinovém podvozku tak od dnešního dne bude Záchranářská šalina. Do brněnských ulic vyrazí tento pátek a v provozu vydrží minimálně do 1. prvního dubna příštího roku,“ sdělila v pátek 1. dubna v den aprílových žertů Michaela Bothová.