Překvapení čekalo Brňana Dušana Ráčka. Při pondělní návštěvě brněnské hvězdárny si na něho totiž počkal ředitel Jiří Dušek s popularizátorem astronomie Jiřím Grygarem. Předali mu pamětní list, knihu o hvězdárně, puzzle, pohlednice a další dárky. Ráček byl totiž padesátitisícím návštěvníkem Hvězdárny a planetária Brno.
Dušek si návštěvnost planetária chválí. „Denně k nám chodí stovky lidí a není výjimkou, když jich je skoro tisíc. Takový zájem mě těší, ovšem nejde nám pouze o návštěvnost. Naším úkolem je především ukázat lidem význam a smysl moderní vědy,“ dodal Dušek.
Oceněného návštěvníka si vyhlédl podle zakoupené místenky. „Program v počítači nám ukazuje, kolikátá je prodaná vstupenka v pořadí. Věděli jsme proto, kde bude padesátitisící návštěvník sedět. On o nás ale nevěděl, a tak jsme ho, snad mile, překvapili,“ vysvětlil Dušek.
Totální proměna
Hvězdárna se lidem otevřela loni v půli listopadu. Roční rekonstrukce ji proměnila v nejmodernější instituci svého druhu v Česku. A dvojnásobně ji zvětšila. „Lidé k nám chodí na několik představení pod umělou oblohou velkého planetária. Děláme i komentované prohlídky interaktivních výstav a pozorování večerní oblohy nad Brnem. Máme za sebou bezmála tisíc promítnutých pořadů,“ doplnil Dušek.
Naprostá většina Brňanů je z nové hvězdárny nadšená. „Je to krásná moderní stavba. Vše je tam takové lidské, žádné výstavy za vitrínami,“ řekla například Petra Dvořáková.
Souhlasí s ní i Jaromír Novotný. „Jsem pyšný na to, že mám v Brně takovou hvězdárnu.Uchvátil mě výhled na Brno ze střechy a taky umělá obloha. To jsem ještě nikdy neviděl,“ řekl.
Od příštího roku se lidé mohou těšit na další vylepšení digitalizaci velkého sálu. „Nově také spolupracujeme se studenty z Masarykovy univerzity. Ti u nás chystají výzkum. A už si sem kvůli tomu přestěhovali dalekohled,“ dodal Dušek.
Největší lákadla
- přírodovědné exploratoriuminteraktivní výstava, kde si lidé mohou osahat meteorit nebo porovnat svoji hmotnost na různých místech vesmíru
- umělá oblohana vyklenutý strop sálu velkého planetária se promítají hvězdy tak, jak jsou ve skutečnosti na obloze
- naučné pořady hvězdárna promítá vlastní pořady pro děti i dospělé. Tím nejoblíbenějším je Zpráva o konci světa.
pozorování oblohyna střeše planetária se pořádají pravidelná pozorování jedním z největších dalekohledů v republice
Lidé si chválí to propojení, říká ředitel Jiří Dušek
Brno - Čtyři a půl měsíce po znovuotevření navštívilo Hvězdárnu a planetárium Brno padesát tisíc lidí. „Lidem se u nás líbí především naše interaktivní výstava,“ říká ředitel hvězdárny Jiří Dušek.
Čím je podle vás hvězdárna výjimečná nejvíce?
V prvé řadě návštěvností. Ovšem lidé si u nás nejvíce chválí unikátní propojení hvězdárny, planetária a prohlídky interaktivního exploratoria. To vidělo už devět tisíc lidí. Oceňují především to, že nejde o suchopárnou výstavu. Můžou si osahat modely planet nebo na speciální váze zjistit, kolik by vážili jinde ve vesmíru. Na střeše máme také jeden z největších dalekohledů v republice. Průměr objektivu je pětatřicet centimetrů.
Které pořady slaví největší úspěch?
Velmi oblíbené je výpravné představení Zpráva o konci světa. Líbí se také interaktivní pořady pro školy Příběh sluneční soustavy a Poznej svůj vesmír.
Co chystáte za novinky na příští měsíce?
Na léto připravujeme například představení Po setmění. Na něm divákům představíme letní oblohu. Dozví se také něco o dalekohledech, reflektorech a další astronomické technice.