Zamítnutá aktualizace územního plánu nám zkomplikovala práci. Přijdeme kvůli tomu o spoustu peněz, stěžují si brněnští developeři a stavitelé. A podle nich především není možné dokončit některé naplánované byty. Spolu s rostoucí poptávkou to tak může znamenat jejich zdražení.

Aktualizaci územního plánu v lednu zrušil Krajský soud v Brně. „Velké množství rozpracovaných staveb je nutné přeprojektovat, některé bytové domy dělníci nepostaví vůbec," upozornil ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Důsledky tohoto problému se podle něj projeví už během letošního a příštího roku. „Bytů v nabídce ubude, protože se řada připravovaných projektů nezačne vůbec stavět. Ceny tak s největší pravděpodobností dál porostou. Hrozí totiž, že bytů nebude dostatek," poukázal ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Také podle výkonného ředitele stavební firmy Kaláb, Tomáše Kalába, nabídku bytů silně ovlivňuje zrušený územní plán. „Pokud neumožní územní plán v následujících letech dostatečnou výstavbu, odpovídající rostoucí poptávce po bytech ze strany zákazníků, růst jejich cen bude nezadržitelný," uvedl.

Vedení města o negativních důsledcích zrušené aktualizace ví a chce se s lidmi, kterých se rozhodnutí krajského soudu dotklo, setkávat. „Jsme ochotní s lidmi jednat o možnostech, jak se se zrušenou aktualizací vypořádat," slíbil už dříve náměstek brněnského primátora pro oblast územního plánování Martin Ander. Například příští středu se zúčastní diskuze o územním plánu v Medlánkách.

Podle developerů je ale zdražování novostaveb v Brně nezadržitelné. „Nejžádanější byty 2+kk meziročně zdražily o čtyři procenta. Za byt, který by loni stál tři miliony korun, letos zájemci zaplatí zhruba o 115 tisíc korun více," uvedl Veselý.

Za výrazným růstem cen podle něj stojí více faktorů. „Kromě nejistoty kolem územního plánování, která zvyšuje náklady stavitelů, je to také vyšší zájem kupujících. Ten tlačí cenu vzhůru. Roli hraje i oslabení koruny a zvyšování cen stavebních prací," poukázal Veselý.

I přesto, že byty každoročně zdražují, zájem o ně neklesá. Téměř tři stovky nových bytů koupili za první čtvrtletí letošního roku lidé v Brně. To je o padesát procent více než před rokem. Utratili za ně 829 milionů korun.

Analytici předpokládají, že poptávka po bytech, především novostavbách, dále poroste. Nahrávají tomu úrokové sazby hypoték, které jsou na minimech. „Dříve byly oblíbené i starší byty, které jsou cenově dostupnější. Ve spojení s levnými půjčkami se zájem přesouvá od panelákových bytů k novostavbám," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary hraje roli také takzvaný efekt zpoždění poptávky. Mnoho lidí plánovalo pořízení nového bydlení už v uplynulých letech, ale ekonomická situace jim to neumožnila. „Nastává obrat a lidé začínají investovat do nových bytů," uvedl Šimara.

To potvrdila i Marta Černíková z Brna. „Nový byt jsem si chtěla koupit už před rokem, ale až teď jsem si mohla dovolit hypotéku díky tomu, že mě povýšili v práci a plat se mi zvýšil téměř o polovinu," poukázala Brňanka.