V Opletalově už stavbaři opravili kanalizaci a vodovod, aktuálně tam pokládají nový povrch silnice. „Po obou stranách bude podélné parkování aut. Policie nesouhlasí s obousměrným provozem cyklistů v jednosměrných ulicích, kde auta parkují i na levé straně,“ vysvětlila Anna Dudková z brněnského magistrátu.

Při posuzování cykloobousměrek dopravní inženýři podle policejního mluvčího Pavla Švába zohledňují šířku jízdního pruhu a přítomnost stání u vymezeného prostoru pro cyklisty. „Při výjezdech z nich se stávají kolize. Riziko nehody se ještě zvyšuje, pokud se tam pohybuje třeba do kopce elektrokolo výrazně rychleji, než běžný cyklista vlastní silou,“ podotkl.

Pisárky s bohunickým kampusem má propojit lanovka.
První brněnská lanovka: o krok blíž. Mají projektanta, stavba začne za dva roky

Do protisměru v Gorkého se cyklisté vrátí v prosinci. Průjezd z ní zmizel kvůli rekonstrukci ulice. O vyznačení cykloobousměrky uvažují zástupci města v Korejské ulici v Žabovřeskách. „Rozměrově je mezi Jindřichovou a Klímovou ulicí cykloobousměrka možná, protože tam není parkování aut na levé straně. Zadáme tedy úpravu dopravního značení, jeho umístění očekáváme s ohledem na zákonné lhůty do konce roku," doplnila Dudková.

Zrušené stezky pro cyklisty jedoucí protisměrem do ulic Rumiště, Radnická na Mendlovo náměstí vrátili představitelé města na jaře. Odstranili je na žádost policie při stanovování nového dopravního značení kvůli systému rezidentního parkování. Spolek Brno na kole na město kvůli tomuto kroku podal žalobu, se kterou u krajského soudu uspěl.

Hlavní spojka

O vyznačení cykloobousměrky usilují také zástupci židenické radnice. Přidat ji chtějí do opravované Viniční ulice v úseku od Hrozňatovy po tamní polikliniku. „Šířka vozovky stezku pro cyklisty v protisměru umožňuje. Jedná se pro ně o jednu z hlavních spojek k poliklinice," sdělil židenický místostarosta Petr Kunc.

Ilustrační foto.
Kroužky pro děti startují pod hrozbou roušek. Nejde to dohromady, tvrdí vedoucí

Doplnil, že jasno o přidání dopravního značení musí mít ještě na podzim. V listopadu totiž dělníci opravné práce kromě chodníků dokončí a značky tam mají přibýt po rekonstrukci.