Ani ztrátám a nálezům se v poslední době nevyhnuly velké změny. Hlavní novinkou podle nového občanského zákoníku je, že obce musejí od ledna 2014 odevzdané předměty uschovávat po dobu tří let místo šesti měsíců. Deník Rovnost zjišťoval, jak úpravy po roce ovlivnily fungování ztrát a nálezů na brněnském magistrátě.

Některá města totiž musela pronajmout další skladovací prostory, aby měla věci, kde uložit na delší dobu. „V budově na Malinovského náměstí máme k dispozici tři místnosti. Další věci jsme už dříve vozili do skladu ve Vyškově, takže více prostoru nepotřebujeme," popsal mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle nového občanského zákoníku nepřijde zkrátka ani nálezce. Toho po odevzdání věci čeká odměna deset procent z ceny vráceného předmětu. Buď mu zaplatí šťastný vlastník, nebo obec. To v případě, kdy se majitel nepřihlásí. Peníze od magistrátu však nedostane nálezce hned. Musí si na ně počkat tři roky, až uplyne lhůta. „Pak si může vybrat. Buď si věc nechá, nebo mu vyplatíme nálezné," vysvětlila vedoucí magistrátního správního oddělení Ivana Plachá. Zkušenosti s nálezným zatím úředníci nemají. Z čeho by případné nálezné vypláceli také neřeší, protože do konce lhůty u prvních vrácených předmětů zbývají ještě dva roky.

Už teď se ale nálezců ptají, jestli si svůj objev budou chtít nechat. „Pokud jde o cennosti, většina z nich si chce počkat," uvedla Plachá. Nevýhodou ale je, že třeba odevzdaná elektronika za tři roky tak zestárne, že už je bezcenná. Masivní vyplácení odměn ale Plachá nečeká. „Lidé nám nosí věcí málo, většinu nalezených předmětů máme od strážníků," informovala vedoucí.

co se změniloobce musejí vrácené věci skladovat po dobu tří let, předtím to bylo jen šest měsíců
po uplynutí lhůty se majitelem stává nálezce, pokud má o věc zájem
jestliže nálezce nemá o věc zájem, úřad mu po uplynutí lhůty vyplatí deset procent nálezného
pokud člověk najde věc, u které se dá určit majitel, je povinen mu ji sám odevzdat

Před rokem 2014 čekaly věci na svého majitele pouhých šest měsíců. Pak je mohl magistrát prodat. „Z prodeje jsme získali stovky až tisíce korun. Šlo ale jen o malé částky, většina nalezených věcí bývá bezcenná," dodal Žára.

Další novinkou je, že lidé nemají policii a úřadům vracet věci, na kterých je jasně označený jejich majitel. Podle zákona je potřeba vrátit je přímo jemu. Mnoho lidí však o změně neví a věci stále nosí na magistrát. Ve většině případů je tam nepřijmou. „Pokud jde o občanský průkaz a člověk je zdaleka, pošleme mu jej na tamní obecní úřad," uvedl Žára.

Mezi nejkurióznější předměty, které Brňané za loňský rok vrátili, patří dětský kočárek a popelnice. „Nejdražšími byl zlatý řetízek a přístroj, se kterým geodeti zaměřují pozemky," uvedl Žára. Celkem se loni na magistrátu shromáždila asi tisícovka nalezených předmětů. Číslo je podobné jako v minulých letech.

V případě, že lidé něco ztratí, mohou se přímo na úřední desku magistrátu podívat přes internet. Tam najdou i seznam vrácených věcí v posledních třiceti dnech. Pokud v něm najdou něco svého, musejí si předmět osobně vyzvednout ve ztrátách a nálezech. Všichni to ale nedělají. „Majitelé si vyzvednou přibližně třetinu předmětů," dodal Žára. Pokud si lidé zapomenou věci v tramvaji nebo autobusu, stačí zavolat do informační kanceláře dopravního podniku. „Po týdnu věci posíláme na magistrát," uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.