„Babička hlídala vnoučatům papouška. Zodpovědně mu doplňovala vodu, zavřít dvířka už ale zapomněla,“ popsal vedoucí záchranné stanice Ptačí centrum v Brně Zdeněk Mahař. Rodině opeřence našli dobrovolníci z centra a strážníci.

Právě na městskou policii se mají obrátit ti, kdo svého zvířecího mazlíčka postrádají. Telefonní číslo 156 je ale určené také lidem, kteří na zvířata zatoulaná v ulicích města narazí. Takových případů řešila loni městská policie víc než tisíc.

Strážníci se setkávají i s hospodářskými zvířaty nebo plazy, nejčastěji ale mají na starost odchyt psů a koček. „Pokud je to možné, vracíme je hned majitelům. V tom nám pomáhají známky a čipy. Ostatní zvířata putují do našeho útulku,“ vysvětlila mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

V útulku už zmizelí společníci na své majitele často čekají. „V současnosti zde máme padesát psů a o něco méně koček. V lednu je obvykle zvířat víc kvůli silvestrovským oslavám, kdy například psi často utíkají,“ vysvětlila Kadrnožková.

Ztracená zvířata
Loni strážníci odchytili 824 psů a 304 koček.

Mezi další druhy patří papoušci, plazi, slepice, prasata a další hospodářská zvířata.

Asi 50 psů a 40 koček čeká na své původní nebo nové majitele v útulku městské policie, kam odchycená zvířata putují.

Tři desítky papoušků a kanárků má ve svých voliérách záchranná stanice Ptačí centrum.

Za týden vyjedou strážníci přibližně ke 25 případům zatoulaných zvířat. Nejvíc zásahů je v létě a po Vánocích a Novém roce.

Ztracené opeřence a hospodářská zvířata zase mohou lidé najít v Ptačím centru.

Kromě městské policie mohou lidé hledat pomoc také na sociálních sítích. „Svého ztraceného psa jsem našla díky starší ženě, která ho viděla, vyfotila a umístila na facebook. Bylo pak snadné ji i zvíře dohledat,“ popsala svou zkušenost Brňanka Alena Jánská.

Internet pomáhá také bezplatné službě Psí detektiv, která v Brně už pět let funguje. „Registrujeme ztracená zvířata. Údaje o nich předáváme našim dobrovolníkům, kteří pak jejich majitelům pomáhají. O hledaných zvířatech informujeme na sociálních sítích a také městskou policii a veterinární ordinace,“ vysvětlila členka Psího detektiva Alena Sobotková.