Bojí se ho třeba Marie Černá z Břeclavska. „Už takhle jsou před placením daní fronty. Nechci strávit na úřadě i s cestou celý den," řekla žena.

Také vedení měst je zásadně proti. „Spadá pod nás devatenáct obcí, řada z nich leží ve východní části kraje. Pro ně bude dost složité dojíždět na finanční úřad až do Vyškova," okomentoval místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Na Vyškovsku hrozí zrušení hned dvěma územním pracovištím úřadu. „Pro nás to má nejméně dvě nevýhody. Jednak by lidé museli dojíždět až do Vyškova, což je problém hlavně pro důchodce. A také bychom přišli o příjem z nájemného, protože finanční úřad sídlí v obecní budově. Podstatný je také vliv na zaměstnanost ve městě, protože tam pracuje asi třiadvacet lidí," vyjmenoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Ne každému ale možná změna vadí. „Dnes lze už většinu úředních záležitostí vyřídit přes datovou schránku, takže by mě to ani moc neovlivnilo," argumentoval jednatel účetní firmy ze Slavkova Ondřej Stupka.

Čtyři úřady navrhly zrušit krajské pobočky Generálního ředitelství finančních úřadů. Vedení je v březnu požádalo, aby vytipovaly nejméně vytížená územní pracoviště. „Rozhodnutí o jejich dalším osudu dosud nepadlo. Jednání v této záležitosti se uskuteční v červenci," informoval mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík. Podle něj změna nastane nejdřív od ledna 2014.

Kde hrozí rušeníFinanční úřady navržené ke zrušení a nejbližší pracoviště v okolí:

* Bučovice (Vyškov, 18 km)
* Mikulov (Břeclav, 22 km)
* Moravský Krumlov (Znojmo, 34 km)
* Slavkov u Brna (Vyškov, 22 km)

Zdroj: finanční úřad

Za zachování finančních úřadů se zasazuje jihomoravský poslanec Jiří Petrů. „V devadesátých letech začala reforma veřejné správy, která měla úřady víc přiblížit lidem. Tyhle kroky jsou úplný opak. Vznikají centrální instituce, které ani nemohou mít přehled o daném regionu. Z mého pohledu je lepší platit mírně víc za širší síť úřadů, než nechat lidi daleko dojíždět," upozornil poslanec.

Kvůli tomuto problému ve sněmovně před časem interpeloval ministra financí Miroslava Kalouska. Ten naopak prohlásil, že chce zrušit ještě víc finančních úřadů. „Pokud já budu ministrem financí, tak nedovolím žádný politický tlak na to, aby málo efektivní pracoviště zůstalo zachované jen proto, že to tam slíbil nějaký starosta nebo nějaký poslanec," odpověděl Kalousek.