Kompletní nahrávku, i sestřih nejzajímavějších částí, si poslechněte v audio galerii v pravé části článku.

Přepis celého rozhovoru pak naleznete pod článkem.

Kauza kolem nahrávky rozhovoru, který má dokazovat korupci kolem brněnské ODS v pondělí pokračovala. Deník získal celou nahrávku, kterou o víkendu zveřejnila televize Nova. Podle ní jde o rozhovor mezi majitelem brněnské stavební firmy Přemyslem Veselým a senátorem ODS za Blanensko a Brno-venkov Vlastimilem Sehnalem. Ze čtyři roky staré nahrávky vyplývá, že měly brněnské stavební firmy uplácet představitele ODS na brněnském magistrátu. V rozhovoru je konkrétně zmíněn i současný kandidát na jihomoravského hejtmana Milan Venclík.

Všichni hlavní aktéři nahrávky se proti ní ostře ohradili. Veselý v pondělí vydal prohlášení, ve kterém nepopírá, že by v rozhovoru zazněly jeho vlastní věty. „Je to vytržené z kontextu a účelově seřazené. Obsah rozhovoru mne překvapil,“ uvedl Veselý. Venclík znovu zopakoval, že jde o předvolební útok na jeho osobu, který se opakuje po čtyřech letech. „Čekám, že nejpozději do deseti dnů příjde něco dalšího,“ řekl Venclík a popřel, že by se kdy s úplatky setkal. Senátor Sehnal se k věci odmítl vyjádřit se slovy, že ho to nezajímá.

V rozhovoru zaznívají jména konkrétních zakázek i stavebních firem, které za ně měly platit. Veselý v něm podrobně vysvětluje i způsoby platby. Občanští demokraté měli údajně koeficient, kterým se výše úplatku vypočítávala. Celková cena zakázky se měla vynásobit jedním a půl procentem.

„Lidovci si také přijdou?“ ptá se například na záznamu Sehnal.
Veselý to popírá. „Za mnou ještě nikdy nebyli, že by chtěli peníze,“ odpovídá Veselý.
Sehnal se odmlčí. „To jenom u nás (ODS - pozn.red),“ dodává po chvíli Sehnal.

Přesné popisy úplatkářských praktik překvapily ředitele Transparency International Davida Ondráčku. „Mluvčí se spolu baví velice ostrým a cynickým způsobem. Zmínka o koeficientu do stylu rozhovoru přesně zapadá. Pokud je toto běžná realita, je to pro veřejnost opravdu smutná zpráva o politické kultuře,“ uvedl Ondráčka. Dodává také, že načasování , kdy byla nahrávka uveřejněna může souviset s krajskými volbami.

To, zda je nahrávka autentická mohou potvrdit jen specializovaná pracoviště. Zkoumání autenticity ale nastane až poté,co se některý z údajných účastníků rozhovoru ohradí, že nic z toho neřekl. „Policie bude prověřovat ty osoby, o kterých se domnívá, že v rozhovoru mluvily. Pokud bude některá z nich tvrdit, že nejde o jejich hlas, policie pravděpodobně nařídí expertýzu,“ vysvětlil brněnský advokát Vlastimil Šipl.

Ředitel Ondráčka: Zveřejnění nahrávky může souviset s volbami

O kauzu se začala zajímat organizace Transparency International, která se zabývá korupcí v České republice. Její ředitel David Ondráčka k případu zveřejněné nahrávky rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost říká, že oblast stavebnictví je ke korupci náchylná. Špatně se v ní totiž kontrolují náklady.

Považujete tuto kauzu za vážnou?
Ano, považujeme ji za velice citlivou. Jednak kvůli krajským volbám a za druhé kvůli způsobu, jakým se spolu oba mluvčí baví.

Myslíte si, že byla nahrávka zveřejněna až teď právě kvůli podzimním volbám?
Toto načasování může s volbami souviset. Kdo nahrávku vypustil si však netroufám komentovat.

Co je tak citlivého na způsobu rozhovoru hlavních aktérů?
Baví se spolu velice ostrým a cynickým způsobem. Jako příklad může posloužit zmínka o koeficientu. Pokud je toto běžná realita, je to pro veřejnost opravdu smutná zpráva o politické kultuře.

Jak je možné ověřit pravdivost záznamu?
To je dotaz na specialisty.

Mohou média uveřejnit záznam, u kterého nemají jistotu, že je pravý?
Média mají odpovědnost za ověřování zdrojů. Právo na zveřejnění záznamu ale měly.

Jak by se k tomu měli postavit ti, o kterých nahrávka hovoří?
Musí se k celé věci jasně vyjádřit. Výmluvy senátora Sehnala, že si na to nepamatuje, jsou v této chvíli nedostačující.

Myslíte, že budou následovat žaloby?
Může z toho být komunální kauzička, ale také případ s velkým dopadem. Další kroky lze čekat spíš na mediálně politické rovině, protože na policii se při vyšetřování manipulací ve veřejných zakázkách spoléhat nedá. Trestní oznámení by na devadesát procent skončilo odložením případu.

KATEŘINA SLÁMOVÁ

Přepis rozhovoru

Veselý: Šéfe, na pohodu? Můžu ti nabídnout?
Sehnal: Můžeš.

(Muži se baví o obrazech a o nákladních autech. Veselý například tvrdí, jak je výhodný náklaďák Tatra.)

Veselý: Dva miliony, čtyři sta sedmdesát pět z původní nabídky dva miliony pět set padesát. Takže se dělal nějakej výběr tady ze tří firem. Jedna byla z Brna, jedna byla z Ostravy a jedna byla někde od Žďáru.
Sehnal: Dneska jsem byl na tiskovce ODS, no a na závěr hrozná sranda. Ptal se nějakej novinář Dany Filippi, která tam byla. Říkal (mění hlas) pan Venclík vždycky tady chodil na tiskovky na krajský, na městský a že byl vždycky takovej iniciativní a všude byl, ale že už jsme ho už dva měsíce neviděli. Od té aféry nikam nechodí. V čem to je? On se nám vyhýbá? Nemá čistý svědomý?
Veselý: Je to pravda. Já vím, že je to nepříjemný. Bylo by to nepříjemný pro tebe, pro mě, ale člověk se k tomu musí postavit čelem a prostě jim říct svůj názor. Pro mě je to taky nepříjemný, protože znám tebe, znám stejně dobře i Milana. Toho znám nepoměrně ještě víc a já chci být kamarád s tebou i s ním, jo? Slyšel jsi ode mě, že bych Milana pomlouval?
Sehnal: Ne.
Veselý: Totéž a v tomto duchu může mluvit i takovej Jirka Crha (ředitel krajského úřadu), kterej zase určitě víc zná tebe, protože se znáte a potkáváte na schůzích a všechno ostatní. A znáte se zvláště od doby, kdy dělal přednostu Blanska. Taky zná Milana a nemůže chodit mezi váma a teď. Bojím se říct.
Sehnal: Mně připadá, že Milan trpí paranoiou. Víš, dozvěděl jsem se, že Milan obviňoval Tomáše Julínka (ministr zdravotnictví). Víš, on hledá jakoby vnitřního nepřítele, teď má takový těžký období.
Veselý: On nehledá chybu třeba v sobě, nebo kde by ji udělal jako on jako osoba, ale snaží se to hodit na kohokoliv. Třeba kdyby byla šance, tak řekněme třeba na Veselýho.
Sehnal: On vytváří takovou atmosféru, že když jsme se bavili s tím Jurem Kolářovým, tak vytváří atmosféru. Ale když jsme se bavili na tym o tobě, a on říkal on nic nedá, tak kam to směruje, oba dva to dobře víte. Jako chápeš to? Já z toho nedokážu číst.
Veselý: Já jsem nedával ODS v letech devadesát pět.
Sehnal: Ale bav se letos, bav se loni, předloni.
Veselý: Tak jsme si to vyříkali, v zásadě já jsem akceptoval jasný pravidla, třeba od roku 2001 nebo 2002. Já jsem je respektoval. Akorát jsem říkal Milanovi, že když mně v ODS nepomohl, tak jsem tam chodil jenom na takový ty věci, když mě oslovil támle Štěpán Jarek, který dělal nějakej ples, a jestli tam něco nedám. Jednoznačně. Když mě nepomohl ten ani ten, a naopak z toho měli všichni srandu, protože deset brněnskejch firem jelo proti Veselýmu. Jednou se domluvil Lang s Vlastíkem a já jsem chodil jak š… do všech soutěží proti nim.
Sehnal: Ale tys říkal, že Lang dal peníze (huhňá). Ve skutečnosti dal jenom jeden, ale to tam není.
Veselý: V roce dva tisíce jedna nebo dva nebo tři. Vím, že se to dá spočítat a vyhodnotit jednoduše. Vyber si. Rozhoduje o tom pět nebo sedm lidí, tam se jednou nebo za dva měsíce sejdeme, máme tady seznam městských nebo krajských akcí. Udělá se seznam, na tom seznamu je napsaný, že je to firma Veselý nebo IS nebo Skanska, a ví se, že je to zakázka za dvacet milionů, tak si vezmu tady kalkulačku a řeknu si dvacet krát nula celá jedna a půl. Je to tři sta. A napíšu si tam, že jsem to vodfajkoval nebo co.
Sehnal: No jo, ale kam to směřuje? Zkoušíš to číst?
Veselý: Já už jsem si to zamazal, ale naposled jsem s ním seděl a stál, což všichni v té době potvrdí, není to nic proti nikomu, osmadvacátého června jsem s ním měl poslední schůzku, kdy mně řekl: Teď bude hodina H, v listopadu. Do října, kdy si řekneme, jak se to bude dělat. No a já jsem tam donesl všechny věci.
Sehnal: Letos dejme tomu dva miliony.
Veselý: A tehdy to u mě dělalo asi tak osm set dvacet, za tu dobu.
Sehnal: Ale když jsem se podíval do účetnictví, tak tam není nic.
Veselý: Tak to já nevím, kde to je. To nebyly peníze jako na fakturu nebo tak.
Sehnal: Však to dá rozum, né? Ty v dobré víře, že to dáváš do ODS. A dobrá víra je pryč.
Veselý: Asi dvakrát jsem se bavil se Zbytkem a on řekl, že udělá seznam. Říkám mu pane náměstku to po mě nechtějte, protože ten seznam máte před sebou. To si tam udělejte pořádek. Jestli někdo vybočí, tak ať dostane po uších. A buď si to rychle uvědomí a napraví to, nebo přijde s nějakou omluvou, že třeba ještě nedostal smlouvu nebo co..
Sehnal: ..nebo že to má někde támhle a donese to.
Veselý: Jo tak to funguje. Ale na druhou stranu řekne třeba Lang, že Černovickou terasu vyrovná sám, tak já přece už nemám jiný peníze, protože od toho si tam Lang nechal větší balík na to rozdělení. A toto třeba od toho osmadvacátého června já vím, že mám ještě nějaký svoje věci, který musím zase udělat rekapitulaci.
Sehnal: Říkal, když jsi mu to dával do pokladny, tak tam mají papír na sto tisíc…
Veselý: …přibližně plus mínus vím, že to bylo loni milion dvě sta, letos osm set padesát. To znamená, když si to vynásobíš, tak je to je jednoduchý. Osm set padesát děleno nula celá jedna a půl krát sto. To je šestapadesát milionů korun. Není v tom s Vlastíkem Chládkem vyřešená například heršpická komunikace, která je za šedesát pět. Půl na půl. K tomu se dostane Veselý, Hanzlík, Skanska. A já jim říkám: Hoši, jsme firmy na stejné úrovni. Jestli Skanska nebo Veselý nebo Rulíšek. Nemůže jedna chtít čtyřikrát tolik, když třeba Vlastík Chládek má dvě sta lidí, já mám tři sta lidí, tak on nemůže chtít tři sta a Veselýmu stačí sto. Takže já jsem na ně začal útočit a snažil jsem se to řešit tím způsobem, že si musíme udělat takovou tabulku a tam si prostě když bude smlouva, tak si napsat kdo co vyhrál. Jedna firma má dvě sta, druhá sto. Zjistil jsem třeba včetně Černovické terasy, že firma třeba firma DIS má 300 milionů, Vlastík Chládek 280 milionů. Tento seznam funguje a tam se můžou jednoznačně domluvit, kdo co platí. Pochopitelně, když se začne bavit někdo o zakázce, že jsem si ji vyhádal u městské části v soutěži za pět, šest milionů, tak do toho to nepatří. Pak teda pojďme říct, co z toho patří do městského rozpočtu tady ty vybraný firmy, pojďme si to zkontrolovat a pak pojďme udělat inventuru, kdo kde co dal. A já mám čisté svědomí, tak jako si myslím, že IMOS by nemohl říct, že by to nedal, protože by se tím pádem dostal do červených čísel a pak ty, ty, ty. Skanska, Inženýrské stavby, Dopravní stavby, DIS, Veselý. Ostatní firmy velikosti Železniční stavby, Metrostav nebo cokoliv jiného nezajímá. Já tady můžu v zásadě říct: Jehnice–Ořešín vodovod mám vyrovnanej. Oprava ulice Mikšíčkovy, dvanáct a půl mám vyrovnaný, komunikace Mikšíčkova, pět celých šest mám vyrovnaný. Soběšice – komunikace to ještě nemám, ale to si napíšu, ale je to polovička z třicet tři. Z Vlastíkem jsme se domluvili, že to společně vyrovnáme. Každý ještě dá svoje. To se mně líbí víc. Ať si každé plní svoje. (dále jmenuje zakázky a co má či nemá vyrovnané). Když to teďka sečtu a vynásobím nula celá jedna a půl, tak to dělá k dnešnímu dni s nějakejma šušňama tak dělá milion čtyři sta třicet. Když k tomu odpočtu osm set padesát, tak já jako Veselý dám pět set padesát tisíc. Z toho nemám dořešených dalších šest set tisíc, kdy nemám ještě smlouvy. Když jsou nějaký jasný pravidla, tak musí být politici jednotní. Buď řeknou, že chcou víc nebo míň a musí tam být i nějaká lepší cena, aby to z toho šlo. Ale nemůžeme dávat jednotlivcům místo čtyř pěti deset.
Sehnal: Hmmm
Veselý: Když to začne dělat jeden, začne to dělat i druhej. My ty ceny potom někde zvýšíme takovým způsobem, že už to nikdy nikdo nevyrovná. Dát totiž někde navíc čtyři miliony není žádná sranda. A jestli po mě bude chtít ODS na kraj, abych podpořil Milana Venclíka, tak mně to někdo musí říct, a řekne, Přemo, my potřebujeme, abys nám dal na Milana navíc sto tisíc a třeba na Karla Jarůška taky sto tisíc a my ti to zase někde vrátíme. Bereš to? A já řeknu: Beru! Protože je to čitelný.
Sehnal: To neřeš ty, tam je ix firem, ale tam nejsou peníze. Já nevím, jak to začít řešit.
Veselý: Tak třeba Dopravní stavby dělaly spoustu věcí. Dělaly Hutařovu, Anenskou, Riviéru a další.
Sehnal: Počkej, já si vezmu kousek papírku a napíšu si ty objemy.
Veselý: Tak IMOS. Třicet osm Purkyňova, Bratislavská odvoz ještě není, Křenová inženýrské sítě, to je padesát osm. Já si dělal jenom obrázek. Černovická terasa tam má padesát, ale nevím, jestli on to řeší sám, a na ostatních věcech alespoň ještě sto padesát, co já vím, co měl. IMOS má minimálně takových tři sta milionů. (sčítá položky za stavby) Skanska i s Černovickou terasou, to je někde na sto padesáti milionech. (sčítá položky za stavby) Inženýrské stavby sto deset milionů. (dál počítá) Dopravní stavby sto třicet pět, zaokrouhleno bez Černovické terasy. Ta je samostatně. (opět sčítá) DIS a Lang dvě stě třicet. A teď jdu Veselýho (opět počty), to je i s nějakejma opravama komunikací nějakých devadesát dva. Když to sečteš dohromady, tak to jenom za výstavbu inženýrských sítí. A to tam není nic z kraje. Tak jenom tady z tohoto to dělá dvacet dva. No, je to tak.
Sehnal: A ODS nemá prachy.
Veselý: Já nevím, kde je ta čára, ale mělo by tam být nějakých dvaadvacet.
Sehnal: Dvaadvacet v pokladně?
Veselý: Plus mínus.
Sehnal: Jasný.
Veselý: Na druhé straně bod po bodu máš k tomu ještě další komfort. Třeba kraj. Já jsem například z kraje, kdyby mně někdo pomohl ať už na komunikacích, nebo životním prostředí, tak jsem dostal hovno.
Sehnal: Ale víš, jak to je. Nám jde o to, aby se teďka řeklo: Tady byly nějaký peníze od podnikatelů pro ODS, tak je prostě přines.
Veselý: Když sečteš schválené investice za rok 2003, tak se bavíme o čtyř miliardách.
Sehnal: Tak to spočítej.
Veselý: To jsou budovy magistrátu města Brna, rekonstrukce kuchyní (počítá), je to přesně šedesát dva celých čtyři milionu.
Sehnal: Vidíš, a my nemáme za co dělat volby. On si to bere dom. Vy to taky dáváte jenom jemu. Chápeš mě mezi čtyřma očima. To je ono.
Veselý: Ale kterej z nás by si dovolil říct, že to nedal nebo mu to bral.
Sehnal: Jasný, nebo že mu to nedá.
Veselý: Však já jsem mu dal, ale papír toho nedostal. Když jsem šel za ním, vzal jsem obálku a napsal tam třeba za ulici Jarní JA (vyjmenovává další ulice a stavby) a napsal jsem na obálku třeba 609 tisíc. Jednou za čas jsem mu nesl rekapitulaci. Tam jsem psal kdy jsem mu co odevzdal a jaká byla rozpočtová cena. Líp jsem to neuměl.
Sehnal: Normálně zúčtovaný, pěkně.
Veselý: Tak já se snažil. Psal jsem do toho i to, co jsem si vydobyl i na městských částech. Ale někdo má tři sta, někdo má dvě sta, někdo má sto padesát.
Sehnal: Ale když se ho zeptáš, řekne: Né, ten vůbec né. Ten furt plače. To je plačka.
Veselý: Já chci, aby to bylo rozdělený spravedlivě. Tak brečím. Podle nich brečím. Ale já bojuju, aby to bylo spravedlivě rozdělený.
Sehnal: Přitom plníš normálně, ne?
Veselý: Přitom plním. Já bych nechtěl ztratit tady tu spřízněnou duši a tady tu spolupráci, protože pro mě to je, já bych řekl takový kus klidu a míru, než jezdit shánět práci támhle do Olomouce, do Znojma a tak dále.
Sehnal: Jasný, máš to doma.
Veselý: Proti ostatním firmám dělám ještě blbce. Snažím se pomoct ještě na těch sportovních a kulturních akcích. Kdykoliv spolu můžeme udělat rekapitulaci, protože to tak je. Já v tom nevidím nic jiného, než že když támhle bude Černovická terasa a pak ples, tak jsem uspokojenej, že se ti lidi baví a že to splnilo ten svůj účel. A za druhý, pak tam přijdou lidi z ODS a KDU-ČSL a řeknou: Kurňa, ten Veselej je dobrej a musíme mu pomoct. A když to nebudou chtít, tak to nebudu dělat. Jako třeba motokros v Rondu, kam přijde třináct tisíc lidí za pátek, sobotu, nedělu. A ty peníze vložím támhle do dvou tater. Navíc zaměstnávám tři sta brněnských lidí. (Veselý počítá zaměstnance v jiných konkurenčních firmách, kteří zaměstnávají místo lidí z Brna lidi z Hodonína a jiných částí jihu Moravy) Jsem skromný člověk, nechci to všechno. Loni jsem udělal jen 82 milionů oproti těm ostatním. Vyhrál jsem třeba útulek pro psy, ale ODS dělala všechno proto, abych to nevyhrál. Pomohl mi starosta Hledík, který ví, že jsem slušný člověk, a postavila se za mě KDU-ČSL.
Sehnal: A lidovci si taky přindó?
Veselý: Lidovci za mnou nepřišli, že by chtěli peníze.
Sehnal: To je jenom u nás.

Pavel Mokrý