Podle mluvčího brněnské zoo Pavla Hrazdíry vedro nejvíce sužuje severská zvířata z arktického pásu. „Jsou to hlavně lední medvědi, polární lišky, sobi, losi a další,“ vyjmenoval Hrazdíra. Dodal ale, že brněnská zoo stojí v místech, kde i zvířata ze severu v teplých dnech tolik netrpí. Většinu areálu zoologické zahrady totiž pokrývá les, který jim vytváří stín a funguje jako přirozená klimatizace. Navíc zvířata se oproti lidem umí teplému počasí přizpůsobit.
„V horkých dnech zalézají do stínu. Také se méně pohybují, čímž šetří energii,“ vysvětlil Hrazdíra. I přesto některým zvířatům ošetřovatelé dopřávají studenou sprchu. „Kropíme například lamy, jeleny nebo prasata pekari,“ uvedla ošetřovatelka Šárka Klímová.
Podle ní studenou sprchu milují hlavně lamy, které jsou na déšť zvyklé. Oproti tomu prasata pekari se nejraději rochní v bahně. „Nechtějí se sprchovat. Raději počkají, až se vytvoří bahno. Hrátky v rozmočené hlíně si přímo užívají,“ upřesnila Klímová. V ptačích voliérách zase ošetřovatelé zabudovali systém rosení. Ptáky tak osvěžují malinké kapičky vody připomínající mlhu.
V zoo myslí i na medvědy, kterým loni postavili výrobník ledu. „Je to něco jako mražák, ze kterého padají kostky ledu. V ledové hromadě se pak medvědi mohou vyválet,“ podotkl Hrazdíra. Dodal, že se mohou osvěžit také ve studeném jezírku s vodopádem.
Některým zvířatům ale horké počasí vyhovuje. K těm patří například surikaty. „Dál to jsou lamy, žirafy a velbloudi,“ sdělil Hrazdíra. Ačkoliv někteří lidé v létě svůj jídelníček mění, zvířata lehčí stravu nevyžadují. „Oproti zimě není v krmení žádný výrazný rozdíl,“ podotkl zoolog Jiří Vítek. Například prasatům pekari dávají ošetřovatelé v letních dnech hlavně zeleninu, ovoce a vařené maso. „V zimě je pak krmíme senem, které má více kalorií,“ dodala ošetřovatelka Klímová.
LUCIE TŮMOVÁ